Léčí se konopím. Nejsou narkomani, ale důchodci

[singlepic id=947 w=100 h=80 float=left]Na jižní Moravě přibývá seniorů, kteří si objednávají semínka marihuany a doma si pak drogu pěstují, aby z ní vyrobili mast. Je dobrá na klouby, bolavá záda i na ekzém. Nejsou žádní narkomani, přesto jim hrozí vysoká pokuta nebo i soud.

BRNO – Na angínu je prý nejlepší hlt slivovice. A na bolavé klouby mast z marihuany. Zatímco za slivovici nikomu trestní stíhání nehrozí, za pěstování marihuany pro léčebné účely ano.

Přesto se ročně najdou stovky odvážlivců, kteří využijí kampaně nazvané Semínka seniorům. V Jihomoravském kraji jich jsou desítky. Za ofrankovanou obálku s čestným prohlášením, že nebudou marihuanu prodávat a využijí ji jen pro samoléčbu, je získávají poštou od sdružení Legalizace.cz.

„Akci pořádáme tři roky. Vloni jsme rozeslali asi kilogram semen, letos nám chodí i sedmdesát obálek denně,“ vysvětluje Robert Veverka z Legalizace.cz. Existuje však ještě mnoho dalších lidí, kteří si marihuanu pro léčebné účely opatřují jinak než výměnou za čestné prohlášení u Legalizace.cz. Vědí totiž, že jim pomáhá.

Marihuana může být lékem, přesto není možné ji nikde legálně koupit. I pěstování je trestné. Do pěti rostlin marihuany jde o přestupek, který může být pokutován až patnácti tisíci korunami. Pokud má člověk doma víc než pět rostlin, jedná se o trestný čin. Přitom právě starší lidé trpí řadou neduhů, od nichž by jim mohla marihuana ulevit. „Je mi třiašedesát, trénuju tenis, jezdím na kole. A bolí mě klouby. Mast z konopí je na to ideální. Vyrábím ji ze sádla,“ vypráví Stanislav z Brna. Redakce jeho celé jméno zná, ale neuvádí ho. Stejně jako u ostatních seniorů, kteří s marihuanovou léčbou začali. Tvrdí, že jim droga pomáhá. Ale před soud kvůli ní jít nechtějí.

Stanislav dostal marihuanové sazeničky od svých neteří, které už se nechtěly dívat na to, jak jejich strýc užívá léky na bolest. Nejdřív o tom prý několikrát žertovali, pak měl Stanislav narozeniny a dostal tři květináče s kytkami. „Začal jsem loni na jaře. Chvíli mi trvalo, než jsem zjistil, jak rostlinu stříhat a sušit, a než jsem na internetu našel recept na výrobu masti. Ale zabrala,“ tvrdí. Klouby ho bolí o poznání méně, navíc díky bylině, ne díky chemii.

Právě nátlak farmaceutických firem kritizuje Veverka z Legalizace. cz: „Nikdo marihuanu jako léčivo v Čechách pořádně netestuje, chybí metodika, jak a na co konopí užívat. Není divu: když si lidé pomohou sami konopím nebo bylinkami, nebudou kupovat drahé léky a nedají vydělat farmaceutům.“ Své o tom ví i Marie Čechová z Brna. Její dcera trpí epilepsií a dostává čím dál tím silnější léky. Přitom i u této choroby může marihuana pomoci. „Byla bych nadšená, kdyby někdo začal vyrábět legální lék z konopí, který by dceři pomohl. Bohužel marihuana je pořád vnímaná jen jako droga,“ stěžuje si Čechová. Ona sama nechce do domácího pěstování marihuany jít. „Nemůžu dát čtrnáctileté holce něco, co nikdo nevyzkoušel,“ tvrdí.

Lékaři s ní o možnostech marihuany ale mluvit nechtějí. „Neexistuje jednoznačné stanovisko České lékařské komory, je to na jednotlivých odbornících, tedy třeba na kožařích nebo psychiatrech,“ říká mluvčí České lékařské komory Michal Sojka.

Podle zastánců může marihuana ulevit od bolesti při léčbě rakoviny, zmírnit průběh Parkinsonovy choroby, vrací chuť k jídlu, osvědčila se prý u depresí. Těžkou nemoc snadno vyléčit nemůže, ale jako podpůrný preparát může zabrat. Stanislav je jeden z těch statečnějších seniorů. „Když si budu kupovat kloubní preparáty, zaplatím i pět tisíc ročně. Konopí mám zadarmo. Peníze radši dávám stranou a šetřím na pokutu,“ směje se Stanislav. Většině seniorů však do smíchu není. „Zákon je špatný. Babičky a dědečkové tíhnou k přírodní medicíně i proto, že je levnější. A zaplatit tisíce na pokutě nebo se vystavit nebezpečí soudního stíhání, to je na ně moc,“ myslí si Veverka. Semínka, která rozesílá, pocházejí z darů ze Švýcarska a Holandska.

Podle informací policie bylo loni v Česku šest případů, kdy byli senioři stíháni za domácí pěstování marihuany pro léčebné účely, v Brně ani na jižní Moravě žádný takový nebyl. „Posuzovali bychom je ale individuálně případ od případu,“ tvrdí mluvčí policie Andrea Straková. I tak však policie musí konat a nemámožnost před přestupkem zavřít oči a nechat důchodce s jejich kytkami v klidu žít.

FAKTA: Zakázaná droga, nebo přijatelný lék?

V padesátých letech vznikla na olomoucké univerzitě studie o léčebných účincích marihuany. Dodnes z ní odborníci čerpají, nové studie prozatím u nás nikdo nedělá. Olomoucká studie ocenila hlavně antibakteriální účinky konopí.

Další studie pocházejí z anglicky mluvících zemí.

Ve Velké Británii před pěti lety zjistili, že třicet procent lidí užívá konopí výhradně k léčivým účelům. Pomáhá prý na roztroušenou sklerózu, chronické bolesti, deprese, artrózu, migrény, alergie, bolesti páteře, astma, zelený oční zákal nebo na nechutenství.

Co s ní?

Nejčastěji se z marihuany vyrábějí masti, jejichž základem je sádlo. Je možné ji také kouřit nebo inhalovat například pomocí vodní dýmky, u které odpadají některé nežádoucí účinky spojené s kouřením. Existuje i konopné máslo nebo smetana, konopí se používá i při pečení.

Co za pěstování hrozí?

Do pěti rostlin jde o přestupek, nad pět rostlin o trestný čin. Trestným činem je i sběr a sušení marihuany a také držení víc než patnácti gramů konopí. Za přestupek hrozí pokuta až patnáct tisíc korun.

Nejznámější případy soudů Dušan Dvořák stanul před brněnským krajským soudem ve středu. Konopí pěstoval pro léčebné účely, soud mu nikdy neprokázal, že by marihuanu předával narkomanům. O jeho zahradu s konopím se začala policie zajímat až po stížnosti ženy, jejíž syn s kamarádem přelezli plot zahrady, několik rostlin ukradli a vykouřili a mladík poté celou noc zvracel.

Libuše Bryndová známá jako konopná mastičkářka stála před soudem kvůli výrobě mastí a pěstování konopí kvůli léčbě astmatu. Soud ji nakonec obžaloby zprostil.

Důchodce z Prostějovska dostal před měsícem tisícikorunovou pokutu za to, že mu na zahrádce z vysypaného zobu pro andulky vyrostla rostlina konopí.

„Je mi třiašedesát, trénuju tenis, jezdím na kole. A bolí mě klouby. Mast z konopí je na to ideální.“

Zdroj: Regionální mutace| Mladá fronta DNES – jižní Morava

Autor: Klára Kubíčková

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno