„Lízni si, jestli náhodou nefetuješ“

Výsledek obrázku pro testery legalizaceSlangově se jim říká lízátka a v Bohumíně si je pro své děti vyzvedávají rodiče přímo na stanici tamních strážníků. Když pak doma zjistí, že jejich dítě bere drogy, přicházejí mnohdy zpět. Poradit se, jak problém řešit dál.

Lízátko je slangový výraz pro drogové testery, které přítomnost omamných látek detekují ze slin.

Bohumín je už několik měsíců nabízí zdarma tamním rodičům, aby si případnou náklonnost jejich dětí k nelegálním látkám sami mohli ověřit. „Letos už začínáme vydávat druhou stovku těchto testerů,“ uvádí preventista bohumínské městské policie Roman Honysz.

Pro rodiče je jistě inspirací i to, že program je zcela anonymní a nikdo se jich na nic neptá. Testery si zdarma mohou vyzvednout kdykoli. „Respektujeme, že jde o citlivé informace. Nezjišťujeme ani totožnost, ptáme se jen, na kterou školu dítě chodí,“ vysvětluje dále bohumínský preventista.

Samotní rodiče? Ti nejčastěji požadují informaci, jak mají tester správně použít.

„V případě pozitivního nálezu se někteří rodiče přijdou zeptat, jak postupovat dál. Doporučujeme jim specializovaná pracoviště poraden, které fungují v okolních městech. Tyto informace, včetně kontaktů, jsou přikládány ve formě letáčků i při vyzvednutí testeru. Základním krokem může být i kontakt samotného obvodního lékaře,“ doplňuje k tomu Honysz.

Každé město k problematice užívání drog u mladých lidí a dětí přistupuje po svém. Strážníci jsou pak všude jedním ze styčných bodů.Výsledek obrázku pro testery legalizace

„Městská policie pravidelně spolupracuje se všemi školami, dělá tam osvětové besedy a jiné akce zaměřené na prevenci,“ říká za Karvinou mluvčí magistrátu Šárka Swiderová.

Rodiče se mohou v případě pochybností či podezření sami obrátit i na místní sociální odbor, což se už několikrát stalo. „Lízátka“ mají k dispozici strážníci.

„Využíváme je jak pro vlastní potřeby, tak i ve spolupráci se sociálním odborem, pokud potřebují zjistit ovlivnění narkotiky u svých klientů, dále spolupracujeme se školami,“ uvádí zástupce ředitele karvinské městské policie Václav Ožana s tím, že se i přímo na ně mohou obracet rodiče. Strážníci jim poskytnou základní poradenství a poradí i možnosti testování.

Obdobné je to v Havířově. Ten mimo jiné loni testoval užívání drog na vybraných školách. Přednášky na téma protidrogové prevence provádějí na školách strážníci.

„Celá tato činnost stojí především na preventistech základních škol,“ dodává mluvčí tamního magistrátu Jana Dybová.

 

Zdroj: karvinsky.denik.cz, text: Richard Kutěj

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno