Marihuana a chmel. Sportovní klub čelí kvůli logu kritice

Rugbyový klub All Plebs z Moravské Třebové, který stačil za krátkou dobu své existence odehrát jen pár zápasů, se prozatím více než sportovními úspěchy proslavil svým logem. To je tvořeno listem marihuany a chmelovou šiškou. 

„Nejsem si jistý, jestli to není na hraně zákona, ale je to minimálně hloupé. Nicméně nepřekvapivé – vzhledem k tomu, že nejvyšší sportovní soutěže pravidelně sponzorují výrobci alkoholu, či provozovatelé hazardních her,“ zhodnotil logo primář Kliniky adiktologie pražské Všeobecné fakultní nemocnice a předseda Společnosti pro návykové nemoci Petr Popov.

List kopřivy

Klub se podezření, že svým logem propaguje omamné a návykové látky a alkohol, brání. Logo prý neznázorňuje list marihuany, ale kopřivy. „Listy kopřivy vyznačují naše začátky a zápal pro věc. Jelikož jsme tento krásný sport začali hrát v podstatě na kopřivách na první volné louce, na které jsme se sešli,“ napsal klub v prohlášení.

Ke chmelové šišce, druhému ze symbolů, který tvoří logo klubu, se hráči naopak hlásí. „Chmelová šiška vyjadřuje naše jádro a vztahy v klubu. Jsme parta přátel, kteří táhnou za jeden provaz a nemůžeme se stydět za to, že když se nám zápas vyvede, tak se sejdeme a zapijeme ho nápojem, vytvořeným z této rostliny,“ uvedli rugbisté. Na dotaz Deníku, kdo je autorem loga, klub nereagoval.

Česká asociace rugby league (CZRLA) má k logu moravskotřebovského klubu, který v letošním roce požádal o přidružené členství, zásadní výhrady. Aby přidružené kluby dosáhly plného členství, musí prokázat, že splňují všechny požadavky a naplňují poslání asociace, jako je smysl pro fair play, výchova k respektu a podpora zdravého životního stylu.

„Z tohoto důvodu již bylo s klubem zahájeno řízení o změně loga tak, aby neobsahovalo odkaz na omamné a návykové látky. Pokud k požadované změně nedojde, bude Rada CZRLA nucena odmítnout žádost klubu o plné členství a zároveň bude klubu zrušeno přidružené členství,“ vysvětlil mluvčí asociace Tomáš Douda.

Na jednoznačnou symboliku listu marihuany v logu sportovního klubu upozornila rovněž Jarmila Řehořková z webového portálu CzechDesign. „Smyslem vložení znaku do loga je potřeba odkazovat k tomu, co značka představuje. Podobnou značku bychom spíše mohli čekat u prodejce přírodní kosmetiky,“ řekla Řehořková.

Propagují klub

Diskutabilní logo rugbyového klubu sdílelo nedávno na svém facebookovém profilu město Moravská Třebová. Místostarostce Daniele Maixnerové, která má v gesci rovněž sport, symbol marihuany v logu nevadí. „V první řadě jsem ráda, že takové uskupeni vzniklo a je aktivní. Město propaguje uskupení, nikoli marihuanu. List marihuany není zakázaným logem. Pokud je mi známo, tak momentálně jsou členy klubu pouze dospělí,“ sdělila místostarostka.

Klub All Plebs vznikl minulý rok. Kromě dospělých chce do svých řad získat i děti ve věku 12 až 18 let.


Zdroj: svitavsky.denik.cz

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno