Marihuana na předpis má v Česku šanci, většina poslanců je pro

[singlepic id=887 w=80 h=120 float=left]Jsou vážně nemocní, mají bolesti, nezvládají pohyb a v léčbě jim pomáhá marihuana. Řeč je o pacientech, kteří se ocitají na hraně zákona, protože držení konopí není v Česku legální. Naděje, že jim drogu jednou předepíše lékař, existuje. Většina poslanců by totiž pro takový zákon zvedla ruku.

Na otázku „Jste pro, aby v Česku byla k mání marihuana pro některé nemocné lidi na lékařský předpis?“ odpovědělo iDNES.cz celkem 132 z dvou set poslanců: 117 je pro, pouze 10 proti a pět ve chvíli dotázání nedokázalo odpovědět. Všichni souhlas podmínili; výroba a prodej by musely fungovat pod přísným dozorem úřadů. Mnozí zmiňují lékařský předpis s modrým pruhem, na který se vydávají opiáty.

[singlepic id=888 w=200 h=380 float=right]Z iniciativy tehdejšího poslance Ivana Langera se v dubnu uskutečnil ve Sněmovně seminář odborníků a politiků na téma léčebného využití marihuany. „V podstatě se ukázalo, že v základních otázkách už není příliš o čem hovořit a že nyní záleží na politicích a na vládních úřednicích, co s tím dále udělají,“ říká lékař a odborník na drogy Tomáš Zábranský z Centra adiktologie.

Aby mohla být marihuana v lékárnách, je nutná změna zákona o psychotropních látkách; ten současný léčebné využití konopí neumožňuje. Jenže z informací ministerstva zdravotnictví vyplývá, že se nic podobného zatím nechystá.

Politolog Zdeněk Zbořil má jednoduché vysvětlení. „K tématu se všichni hlásí, ale nakonec s tím nikdo nic nedělá. Takový zájem, nebo nezájem je motivován úsilím zalíbit se v předvolební době nikoli skutečným, ale spíše předpokládaným voličům. Jejich odpovědi nepovažuji za důvěryhodné,“ uvedl. Návrh zákona musí sepsat někdo z poslanců či úředník ministerstva zdravotnictví.

Podle šéfa zdravotnického výboru Sněmovny Borise Šťastného (ODS) je vize marihuany na předpis jen zastíracím manévrem. „Pokud výrobce užije látku obsahující thc (účinná látka v marihuaně – pozn. red.) do léčivého přípravku a schválí mu to úřad, není v tom problém a tak to normálně funguje, žádný zákon tomu nebrání. Ale to, co máte na mysli, je snaha o legalizaci marihuany,“ míní poslanec.

Uhlídat marihuanu pro stovky pacientů

Hlavní otázkou zůstává, jak by systém vypadal. Jednou z variant je, že výrobu a distribuci marihuany má na starost výhradně stát. Podle další možnosti pěstují konopí soukromníci, kteří získají od státu licenci. Droga pak putuje pod přísným dohledem do lékáren. „Nejvolnější“ a zřejmě nejméně schůdný systém by umožnil výrobu samotným pacientům.

Inspirací může být Izraeli, kde konopí sice lze získat, ale nelegální nakládání s ním soudy o to víc trestají. Pěstovat ho mohou pouze dvě firmy, a to v přísně kontrolovaném režimu. Veškerá úroda skončí ve státní agentuře, která zařídí další zpracování. „Zkušenosti z Izraele mohou velmi pomoci správnému organizačnímu i institucionálnímu uspořádání regulace a využívání léků s obsahem kanabinolových látek,“ uvedla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Veronika Petláková.

Podle odhadu lékařů jsou v Česku řádově stovky pacientů, kteří by možnost koupit marihuanu v lékárně využili. A i když jim droga pomáhá, jsou v konfliktu se zákonem: držení konopí je v menším množství přestupek, ve větším trestný čin.

Nemocní přitom nemusí být nutně kuřáci. Účinky marihuany jsou dokonce lepší, když je třeba rozemletá v jídle, nebo se inhaluje pomocí přístroje. Odborníci však zároveň připomínají odvrácenou tvář: droga může prohlubovat deprese u lidí, kteří jimi trpí.

Jak to chodí ve světě

Ve světě není marihuana v lékárně ničím neobvyklým. K mání je například ve čtrnácti státech USA. Nedávný průzkum dokonce ukázal, že tam stoupá počet konzumentů mezi seniory. Používání konopí se starší generací šíří spolu s tím, jak se do této kategorie zařazují příslušníci poválečného „baby boomu“, kteří dospívali v 60. letech, časech hnutí hippies (dětí květin).

V Kalifornii zavedli před dvěma roky i prodejní automaty s lékařskou marihuanou. Pacienti musí předložit předpis, nechat si sejmout otisky prstů a jsou vyfotografovaní. Teprve pak smí zařízení použít.

Nejvyšší soud v Chorvatsku loni povolil pěstování a používání drogy veteránům balkánských válek z konce minulého století. Někdejší vojáci ji užívají jako lék na válečná traumata. K dalším zemím, kde marihuana léčí oficiálně, patří například Kanada, Švýcarsko a Nizozemí.

Dva příklady: pro a proti

  • PRO LEGALIZACI – Adam Rykala (ČSSD)
    Jsem rozhodně pro lékařské využití marihuany, neboť má prokazatelně léčivé a ulevující účinky pro lidi s nevyléčitelnou či vážnou chorobou. Kanabis pro lékařské využití nepřímo umožňují mezinárodní úmluvy. Tato myšlenka není do našeho právního řádu implementována a já osobně to považuji za chybu.
  • PROTI LEGALIZACI – David Vodrážka (ODS)
    Možné riziko zneužití takto dostupných látek a jejich nebezpečnost pro společnost jsou natolik vysoké, že by možné výhody omezené dostupnosti mohly být zcela zastíněny. Samozřejmě však bude záležet na konkrétní legislativní úpravě a její propracovanosti s ohledem na vyvážení a maximální omezení rizik.
Pozn.: Odpovědi jsou soukromým názorem poslanců, není to oficiální postoj strany nebo sněmovního klubu.
Zdroj: iDnes.cz

Odkazy na léčivé využití konopí

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno