Marihuana neškodí: Mýty o drogách

[singlepic id=152 w=90 h=90 float=left]Marihuana je neškodná versus Marihuana vede k šílenství, k tvrdým drogám a ke smrti. Tyto dva mýty je dobré hodnotit pohromadě, neboť jsou vlastně dvěma stranami jedné mince.

Marihuana je droga, neboť za drogu považujeme takovou látku, která má psychotropní efekt (ovlivňuje prožívání a chování člověka) a její užívání může vést k závislosti. Užívání marihuany s sebou nese množství konkrétních rizik, která souvisí nejen s drogou samotnou, ale též s okolnostmi jejího užívání a psychickými dispozicemi uživatele. Tato rizika nelze předem s naprostou jistotou odhadnout a určit, jaký bude mít droga okamžitý nebo dlouhodobý vliv na konkrétního jedince. Velká část pravidelných uživatelů marihuany bude dlouhodobě bez výraznějších potíží.

Na část uživatelů ale zanechá marihuana nepříjemné stopy: užívání marihuany jim brání vést plnohodnotný život nebo se dokonce stávají pacienty psychiatrických zařízení. Zhodnotit, jaký měla marihuana podíl na jejich potížích (oddělit příčiny od následků), je zpětně často nemožné.

Je pravda, že každý uživatel marihuany riskuje rozvoj závislosti.
Ale: závislost má individuální charakter a známe dlouholeté závislé uživatele, kteří v životě fungují k relativní spokojenosti vlastní i okolí.

Je pravda, že každý uživatel marihuany riskuje vypuknutí duševního onemocnění (psychózy).
Ale: marihuana sama duševní chorobu nezpůsobí, jen může přispět k jejímu vypuknutí, pokud je člověk predisponován. Ovšem nikdo o sobě nemůže říci, že takové dispozice nemá. Také hladina stresu, která stačí k probuzení duševního onemocnění, je u každého jiná. U někoho je to jeden nebo několik experimentů s marihuanou, jiný neonemocní psychózou ani po letech užívání nejrůznějších drog.

Je pravda, že část uživatelů marihuany přechází během své drogové kariéry na tzv. tvrdé drogy – v našich podmínkách především pervitin a heroin.

Je pravda, že většina klientů léčících se ze závislosti na drogách má ve své anamnéze užívání marihuany.
Ale: marihuana sama k tvrdým drogám nevede (stejně jako k nim nevede třeba tabák a alkohol). Uživatelé marihuany (coby nelegální drogy) se ale častěji ocitají v prostředí, kde jsou dostupné další drogy.

Domníváme se, že jednou z hlavních příčin tohoto jevu je ilegální statut marihuany.
Zde je také třeba pozorně sledovat logiku příčin a následků: zatímco počet uživatelů marihuany se v ČR odhaduje na 200.000 až 450.000 (min.2x týdně, podle: Zábranský, 2001), počet tzv. problémových uživatelů drog (injekčních uživatelů opiátů a pervitinu) se pohybuje mezi 37.000 až 45.000 (Zábranský, studie PAD). Z toho je zřejmé, že na tvrdé drogy přechází pouze menší část uživatelů marihuany. Teorie „vstupní drogy“ tedy neplatí. Drogová kariéra je kontinuální proces, ovlivněný individuálně mnoha faktory. Přechod z jedné drogy na druhou (nebo přechod na rizikovější způsob aplikace) je ale vždy významný mezník v životě uživatele, kde rizika jsou jen částečně předvídatelná a důsledky často katastrofální.

Zdroj: Martin Hulík, o drogách.cz

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

12 KOMENTÁŘŮ

 1. Pokud bych mohl přidat svůj vlastní názor k diskuzi, pak já se domnívám, že pan Hulík ví o čem mluví….

  Pan Lupac by si měl prostudovat řadu zdavotnických studií o marihuaně (konopí) například od sdružení NORML, a zajisté také spoustu ekonomických studií o důsledcích legalizace této rostliny pro jiné než technické účely. Pokud by byli legislativním systémem pro marihuanu nastveny stejné (případně přísnější) podmínky prodeje a distribuce jako je tomu u tabáku a alkoholu, bylo by možné směrovat tok obrovského množství, v současné době černých a špinavých, peněz tam kde potřeba. Namísto nenasýtných producentů drog a zvrhlých dealerů by se peníze ocitli v podobě daní ve státní pokladně. Vznikl by tak kapitál jistě větší než z osobních pokladniček „závisláků“ a dal by se zajisté využít ke spokojenosti všech občanů…

  Tato idea bohužel naráží na několik problémů.. Lidská touha po moci a penězích… Nedostatečná informovanost široké veřejnosti (tak jak byla předvedena panem Romanem) a v neposlední řadě

 2. Troufám si tvrdit, že zdravý rozum mám. A přesto jednoznačně podporuji legalizaci marihuany. Z předchozího příspěvku jde jasně vidět, že pan Lupac má dost jednostranné informace.. Neodpustím si poznámku, že děti kolem 10-12 let by si marihuanu klidně mohly sehnat už dnes, kdyby se aspoň trochu snažily.. Jediné štěstí je, že děti kolem 10 let nezajímají drogy.. A i za předpokladu že by tomu tak nebylo, by rozhodně po marihuaně nekončily na JIPce.. Tyhle hororové scénáře jsou dost mimo mísu, každý, kdo alespoň trochu tuší, co marihuana s člověkem dělá, ví, že na JIPce po skle neskončí. Ti co se zastávají marihuany se nemýlí, jen jsou o něco lépe informovaní než vy.. Je samozřejmě pravda, že marihuana je droga, to se popřít nedá. Ale v dnešním zkaženém světě, kdy děti už ve 14 letech popíjí alkohol a k tomu si zapalují cigarety, je dost k věci podotknout, že marihuana zdaleka není takové zlo, jaké z něj povětšinou dělají mas-média a široká veřejnost.. A na poslední větu v příspěvku nade mnou nemůžu jinak než zareagovat takto: Odkazujete se na zdravý rozum a myslícího člověka.. A co vy? Dáte si někdy pivo, víno? Cigaretu nebo doutník? Pokud jste absolutní abstinent a nekuřák (o čemž silně pochybuji…), potom smekám. V opačném případě musím podotknout, že člověk se zdravým rozumem by nejspíš nepožíval žádnou návykovou látku. Svinstvo marihuana rozhodně není, alkohol dělá s člověkem mnohem horší věci.

 3. Plně souhlasím s Libuškou… Komentář, který zanechal pan Lupac mě skoro až rozlobil! Má stejný názor, jako každý druhý notor z horpody IV. cenové…, i tam zajdou mistři s akademickým titulem…
  Legalizací se rozhodně nerozrostou masy nezletilých povalujících se „v rauši“ po městských ulicích, jako to dělávají opilí spoluobčané. Rozhodně nepovede ke zvyšování nezaměstnanosti, nestoupne počet mrtvých ani okradených!
  Každému myslícímu člověku je jasné, že spíš než marihuana jsou alkohol a tvrdé, silně návykové drogy problémem společnosti….
  Upřímně, raději celej svět zhulenej, než ožralej!

 4. >> http://www.youtube.com/watch?v=MFH5_UnRgIo << tohle je můj postoj..nejlepší rýmy..tohle je prostě klasika..:)
  Hele ty panáku jde vidět že neumíš nic jinýho než nadávat a kritizovat věci, který vůbec neznáš a nic o nich nevíš.. Jseš tak přízemně zaostalej, že nedokážeš akceptovat i jinej názor a náhled na věc než je ten tvůj – mimochodem dost špatnej.. Jde i vidět že tě na tom všem asi nejvíc jebe že platíš i ty za to že jinej hulí..Myslím že by tě měli srát spíš ty kokoti co vedou tuhle zemi..Hrabou si do kapes těžký miliony..všichni do jednoho..a ty tady nadáváš úplně obyčejnejm lidem, který si jenom rádi zahulej trávu..

 5. K informacím docenta Vinaře na serveru akademon.cz mohu uvést, že jsou zastaralé a ve světle výzkumů z posledních let odborně nesprávné. Pan docent by měl ve vlastním zájmu tyto texty ze serveru odstranit a případně nahradit platnými a seriózními poznatky, aby nemátl veřejnost a nepůsobil jako nevzdělaný ignorant.

  Pokud hledáte ucelené seriózní informace o konopí z oboru adiktologie (vědy o závislostech), pak vám doporučuji navštívit stránky vládního Národního monitorovacího střediska pro drogy na adrese http://www.drogy-info.cz/

  Na těchto stránkách pak najdete dostatek informací ověřených vědeckými výzkumy a neovlivněných postranními zájmy, jako tomu zřejmě je u docenta Vinaře. Ten totiž již po dlouhá léta pracuje pro velké farmaceutické společnosti, které jak známo s oblibou financují kampaně proti dekriminalizaci marihuany, protože se bojí jejího léčebného potenciálu.

 6. Sponzorovat fetky:-D … neuvažoval jste o sepsání studie – o kolik Vám uživatelé marihuany ročně zúží Vaše příjmy? Možná na to dostanete dotaci z fondu Evropské unie:-D Bagatelizujete problematiku drog, stavíte na 1 článku a myslíte si, že jste sežral moudrost světa.

 7. cituji „hulí jen ubožáci a slaboši, kteří se bez toho svinstva neumí vůbec bavit, ubožáci a slaboši, KTEŘÍ SI ZCELA VĚDOMĚ A ÚMYSLNĚ NIČÍ VLASTNÍ, A NĚKTEŘÍ DAREBÁCI NEJEN VLASTNÍ, ZDRAVÍ TÍM SAJRAJTEM…“
  Když vemu v  potaz alkohol pak se tady v republice taky neumí lidi bez toho svinstva bavit (oslavy, narozeniny,Silvestr,srazy,….)-omlouvá ho akorát kulturní spojení s lidstvem, stejně tak jako je tomu jinde ve světě s marihuanou.
  To, že se občas člověk opije z něho nedělá alkoholika, stejně tak je tomu u občasného kuřáka marihuany.

 8. ja bych marihuanu zlegalizoval když už je povolenej alkohol a tabák tak proč ne?? když vypijete velky množství alkoholu tak jste ješte víc zkalený než z marihuany a vůbec si jsou příbuzný alkohol a marihuana:
  Do čeledě konopovitých rostlin (Cannabiaceae) patří dva rody:
  1. konopí (Cannabis)
  2. chmel (Humulus).
  z marihuany jste určitě neslišeli že někdo se léčí a když jste pod stavem marihuany tak nikdy nebudete dělat to co děláte pod stavem alkoholu… umíte se dokázat ovládat
  můj názor je když už je alkohol povolenej (a taky ňák škodí) tak bych povolil i marihuanu

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno