Marihuanová bublina

[singlepic id=199 w=90 h=90 float=left]Inzeráty v kalifornském týdeníku LA Weekly vypadají na první pohled tuctově: „Sleva 50 procent pro nové zákazníky. Každý den speciální menu. Doručení až do pohodlí vašeho domova.“ Nejde ale o ledajaké zboží. Předhání se tu speciální lékárny, které mají licenci na prodej legální lékařské marihuany.Prodávat lehkou drogu v tvrdém konkurenčním boji totiž není žádný med.

„Na začátku byl velký zájem a dalo se na tom vydělat, ale teď už jde zase spíš o neziskovou záležitost,“ říká například Courtney, 33letá lékárnice-dealerka.

Stojíme před nenápadným domkem se zeleným nápisem Léčivé rostliny, pár bloků od hollywoodského bulváru, kde se předávají Oskary. Dovnitř za mříž nesmí vstoupit nikdo bez lékařského předpisu. A všichni prodejci, které jsem v sobotu navštívil, pravidla úzkostně dodržují. „Federálové občas udělají u distributorů razii, i když nikoho nepošlou do vězení,“ upozorňuje Courtney na další nástrahy. „Když zavřou více míst najednou, je to pro pacienty s vážnou nemocí docela problém,“ dodává.

Ačkoliv pěstování malého množství konopí pro lékařské účely je v Kalifornii a několika dalších amerických státech legální, federální vláda lokální zákony neuznává a občas pole zabaví. Farmáře před zloději a mexickými gangy neochrání ani místní policie, která od nich dává ruce pryč. Ale největší nepřítel je samozřejmě konkurence. Konopí se pěstuje již tolik, že senátoři navrhli jointovou daň, která bý zachránila Kalifornii před státním bankrotem.

Novinář Dave Reeves pěstování popsal jako špatně placené, velmi náročné a navíc nebezpečné okopávání brambor. Ve svém deníku z plantáže si povzdychl: „Dokud nepřijdou větší razie federálů, tráva nebude mít cenu zlata, jak se říká, ale nějakého starého, nepoužitelného a rezavého železa.“

Zdroj: Nikola Hořejší, E15

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno