Konopí jsem měl na mastičku, přesvědčil muž soud. Udal ho soused

Hrozilo mu až deset let vězení, ale nakonec Václav David odešel od klatovského soudu jen s podmínkou. Loni si ve fóliovníku na zahradě před domem vypěstoval šest kytek konopí, aby si mohl vyrobit mastičku na bolavé koleno. Ještě než je ale stačil zpracovat, vlítla k němu na udání souseda kriminálka.

Šestatřicetiletý muž během úterního hlavního líčení uzavřel s žalobkyní dohodu o vině a trestu, kterou následně soud schválil. „Zohlednila jsem především to, že obžalovaný pěstoval konopí k výrobě léčebných mastí pro vlastní potřebu,“ uvedla státní zástupkyně Marcela Šímová.

Podle předsedy senátu Jana Kasala odpovídá trest okolnostem případu. „Šlo o dosud bezúhonného občana,“ dodal soudce. Kromě 18měsíční podmínky soud rozhodl o tom, že marihuana, kterou obžalovaný vypěstoval, propadne státu.

Davidovi hrozil vysoký trest, protože vypěstoval odrůdu s velmi vysokým obsahem psychotropní látky. Policisté tehdy dostali tip od jeho souseda. Ten jim také jako důkaz předal fotky rostlin v pařeništi, které sám pořídil.

„Mám velké bolesti po operaci kolene. Známý mi poradil, ať si zkusím vyrobit konopnou mast. Přes internet jsem koupil deset semen a zasadil je do fóliovníků na zahradě před domem. Vzešlo mi šest kytek, které vyrostly až do skoro třímetrové výšky. Sklidil jsem je a usušil. Mastičky jsem chtěl začít vyrábět před Vánoci, kdy jsem měl mít dovolenou. Počítal jsem s tím, že zpracuju všechno naráz. Plány mi ale překazila začátkem prosince policie. Neměl jsem vůbec tušení, že rostliny obsahují tolik zakázané látky. Jsem učebnicovým příkladem toho, jak snadno se obyčejný člověk dostane do průšvihu. Byla to moje hloupost,“ řekl obžalovaný muž.

Udání od souseda ho ale překvapilo. “Nečekal jsem to. Bydlíme v jednom domě, každý ve vlastním bytě. Už tam společně žijeme osm let,“ pokračoval muž.
Když k němu vtrhli policisté, byl si jistý, že to nebyla náhoda. „Začal jsem tušit, odkud vítr fouká. Udání od souseda totiž bylo jediné logické vysvětlení. Předtím mě totiž několikrát obvinil, že mu chodím za manželkou. Je to absurdní, té paní je kolem 60 let. Já mám partnerku o osm let mladší, než jsem já. Jenže on si to nenechá vymluvit,“ popisoval David sousedské soužití za posledních několik měsíců.

Přitom podle jeho slov nebyly nikdy v minulosti jejich vzájemné vztahy takhle vyhrocené. „Naopak jsme si vzájemně pomáhali a vycházeli si ve všem vstříc. Dokonce jsem mu dával první pomoc, když dostal doma infarkt,“ uvedl dále obžalovaný muž.

Soused své oznámení odůvodnil tím, že jeho manželce vadil zápach z rostlin během sušení na půdě domu. „Nemohla dýchat a dusila se,“ uvedl vyšetřovatelům invalidní důchodce.

Zdroj: novinky.cz

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno