Mladík pěstoval na zahradě dvoumetrové konopí. Údajně na léčivé masti

Pole s vzrostlým technickým konopím.

Konopí, které dosahovalo výšky až dvou metrů, pěstoval podle obžaloby třiadvacetiletý Jan Krátký u svých rodičů na zahradě v Lechovicích na Znojemsku. Policisté se o podezřelé rostliny začali zajímat už předloni v srpnu. Při domovní prohlídce pak objevili kromě tří rostlin a zpracované marihuany i více než tři sta hub lysohlávek. Krajský soud v Brně Krátkého v pondělí poslal na čtyři a půl roku do vězení.

Obžalovaný se u soudu hájil tím, že konopí pěstoval jen pro vlastní potřeby. „Z rostlin jsem si vyráběl mastičky, trpím totiž již několik let atopickým ekzémem a konopí mi pomáhalo více než léčiva, která jsem dostal od doktora na předpis. Párkrát do měsíce, když jsem věděl, že nebudu řídit, jsem si pak na odreagování i zakouřil,” uvedl.

Státní zástupce ale pochyboval o tom, že by mladík dokázal více než sto větví konopí a tři stovky psychotropních lysohlávek spotřebovat sám. „Množství, které policisté našli, by nezvládl zkonzumovat, ani kdyby marihuanu kouřil celý život,” konstatoval Milan Richter. Soud ale nenašel žádné důkazy, které by ukazovaly na to, že by Krátký s drogami obchodoval. „Usuzování například z velikosti sáčků, ve které obžalovaný marihuanu uchovával, na úmysl jí dále distribuovat, je pouhá spekulace,” vysvětlil své stanovisko předseda senátu Martin Vrbík.

Přestože Krátkému za nedovolenou výrobu a nakládání s omamnými a psychotropními látkami hrozilo osm až dvanáct let vězení, soud ho nakonec poslal za mříže na čtyři a půl roku. „Sazba, kterou v těchto případech stanovuje zákon, je opravdu přísná. Vzali jsme proto v potaz doznání obžalovaného, jeho dosavadní bezúhonnost i skutečnost, že nebylo dokázáno, že by marihuanu a lysohlávky plánoval dále distribuovat. Přistoupili jsme proto k trestu pod spodní hranicí trestní sazby,” sdělil Vrbík.

Obžalovaný se u soudu hájil tím, že konopí pěstoval jen pro vlastní potřeby. „Z rostlin jsem si vyráběl mastičky, trpím totiž již několik let atopickým ekzémem a konopí mi pomáhalo více než léčiva, která jsem dostal od doktora na předpis.“ Autor: Lazy Bastard

Rozsudek je zatím nepravomocný. Obhajoba i státní zástupce si ponechali lhůtu na odvolání.

Zdroj: brnensky.denik.cz

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno