‚Nechci si zvykat na zabíjení dětí.‘ Drogová válka v Mexiku se vrací a nabírá na intenzitě

Možná ještě znepokojivější proměna: Krvavá válka kartelů pobouřila Mexičany a přitáhla mezinárodní pozornost k válce proti drogám. V roce 2011 bylo spácháno 27 000 vražd, loni počet zabití v Mexiku vyšplhal už na 35 000. Krveprolití ale nyní budí očividně mnohem méně pozornosti a rozhořčení.

Patrné to bylo tento týden ve Coatzacoalcosu, těžařském městě ve státě Veracruz na pobřeží Mexického zálivu, kde gangy bojují o území a pod pohrůžkou násilí vydírají místní podnikatele. V úterý v noci se objevili údajní členové kartelu Jalisco v jednom nočním klubu, zablokovali východy a zahájili palbu, která s následným požárem zanechala 28 mrtvých. Důvodem byla zřejmě neochota majitele platit výpalné či jeho záměr prodávat drogy od konkurenčního gangu.

V letech 2006-2012 se většina vražd odehrála ve městech na severu Mexika – Ciudad Juárezu, Tijuaně, Culiacánu, Reynose či Nuevo Laredu. „Nyní je to více rozptýlené a obtížnější dostat pod kontrolu,“ řekl AP bezpečnostní analytik Alejandro Hope.

Dalším znepokojujícím trendem je, že spolu s dospělými jsou vražděny i děti. Kartely Sinaloa a Juarez se kdysi pyšnily cílenými vraždami, při nichž byli rozstříleni dospělí, děti a další členy rodiny ale nechávaly na pokoji. Nyní děti umírají s děsivou pravidelností.

Vraždy bez pachatelů

V červnu byl spolu s otcem, který byl cílem útoku, zabit jeho malý syn; v červenci zemřel desetiletý hoch při vloupání; v srpnu vtrhli členové gangu Juarez do domu, vystříleli 123 nábojnic a spolu s dospělým, který byl skutečným terčem, zabili i tři mladé dívky ve věku čtyři, 13 a 14 let.

„Vypadá to, že jsme si zvykli na zabíjení děti. Nechci si na to zvykat,“ řekla aktivistka v Coatzacoalcosu Lenit Enríquezová, jejíž bratr byl v roce 2015 unesen a od té doby je pohřešován.

Hope v této souvislosti upozorňuje na smutné statistiky vyšetřování vražd – na 90 procent pachatelů unikne bez trestu. „Riziko spojené se zabitím člověka a zabitím rodiny je stejné,“ tvrdí analytik, podle nějž má pro gangy vyhlazení celé rodiny dokonce své výhody. Více to zastraší, snáze se to provádí a snáze se od toho utíká.

Neutuchající násilí skutečně mnoho lidí umlčelo. Když v roce 2010 střelec v Ciudad Juarezu omylem zabil 15 mladých lidí na školní oslavě, vyšli obyvatelé masově do ulic a místo navštívil tehdejší prezident. Když se podobný incident se 14 oběťmi přihodil u Coatzacoalcosu letos v dubnu, protestovalo lidí sotva pár desítek.

Příčinu lze hledat také v osobě mexického prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora, jenž se těší podpoře až 70 procent obyvatel. Taková obliba má totiž podle Hopeho „sklon potlačovat výrazy nespokojenosti“. Obrador je stoupencem dlouhodobých řešení a říká, že je nezbytné nejprve snížit nezaměstnanost mladých lidí. Problém se tím podle něj vyřeší snáz, než kdyby zahájil další frontální ofenzivu proti drogovým kartelům.

Zdroj: irozhlas.cz

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno