Německo je na špici spotřeby drog, tvrdí zpráva. Podíl na tom má ČR i Slovensko

Čtyři německá města – Saarbrücken, Erfurt, Drážďany a Chemnitz – jsou v čele žebříčků spotřeby amfetaminu a metamfetaminu. Vyplývá to z průzkumu odpadních vod provedených výzkumnou organizací European Monitoring Centre for Drugs and Alcohol Addiction (EMCDA). Německá města předhonila i ta česká a slovenská. ČR a Slovensko jsou přitom považovány za centra produkce metamfetaminu. Zprávu přinesl německá mutace serveru The Local.

Výzkumníci EMCDA zkoumali odpadní vody v 73 městech ve 20 evropských zemích. Analýza odpadních vod je užitečná při zkoumání užívání drog lidmi užitečná z toho důvodu, že na rozdíl od rozhovorů nemohou lidé schválně říkat jiné údaje než jaké skutečně jsou.

Autoři studie poukazují, že zvýšená hladina drogových látek v odpadních vodách nemusí nutně znamenat zvýšení užívání. V posledních letech se v Evropě zvýšila čistota drog, které lze pak v odpadních vodách lépe rozeznat. Podle Joao Matiase, vědeckého analytika EMCDAA, je v případě výzkumu užívání drog vzít v úvahu tři faktory – čistotu drogy, množství drogy branné uživateli a počet uživatelů.

Amfetamin

Největší spotřeba amfetaminu je v německém městě Saarbrückenu. Denně je zde spotřebováno 407mg na 1 000 osob. To je více než dvojnásobek v porovnání s druhým městem na seznamu, islandským Reykjavíkem, kde je denní spotřeba na 1 000 obyvatel 210mg. V německém městě došlo v roce 2018 k prudkému nárůstu užití drogy o 68% v porovnání s rokem 2017.

Harald Schindel z bezpečnostního oddělení Saarbrückenu poukázal na to, že odpadní vody v regionu pocházejí nejen ze Saarbrückenu, ale také ze sousedních francouzských a německých regionů. Tvrdí, že téměř třetina vod je z ciziny, což se může podepisovat na statistikách. Podle Matiase se spotřeba amfetaminu minulý rok zvýšila napříč evropskými městy.

Amfetamin je nyní používán především během víkendů, zřejmě jako rekreační droga, než na denní bází, tvrdí Matias. Pokud lidé užívají drogu na denní bázi, úroveň užívání je konzistentní během týdne. Poslední výzkum však odhalil, že užívání drogy se výrazně zvyšovalo během víkendů.

Do žebříčku 11 měst evropských měst s největší spotřebou amfetaminu se dostala ještě další dvě města – na desátém místě je Dortmund (149mg) a na 11. Berlín (144mg). Tři města má v žebříčku i Finsko. Na pátém místě je Lahti (155mg), na šestém Kouvola (154) a Helsinky na devátém (149mg).

Metamfetamin

Německé město bylo v čele statik EMCDA ohledně spotřeby metamfetaminu. V Erfurtu je denní spotřeba tohoto nebezpečnějšího bratříčka amfetaminu 211 mg na 1 000 osob. Další dva místa byly též obsazeny německými městy Chemnitzem (196mg) a Drážďanami (174mg).

Podle analytiků je to dáno blízkostí těchto měst k ČR a Slovensku, které jsou dlouhodobě centry produkce této drogy. Hlavní město Slovenska, Bratislava, se s denní spotřebou 138mg na 1 000 osob umístilo na čtvrtém místě, následované českým Brnem (114mg), Českými Budějovicemi (111mg) a slovenskými Piešťanami (89mg.) Prvním městě, které není z centrální Evropy, je litevské město Kaunas (56mg), následované španělskou Barcelonou (47mg).

Zdroj: eurozpravy.cz

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno