Německo zavádí konopí na recept pro těžce nemocné

[singlepic id=871 w=90 h=90 float=left]U těžkých nemocí budou moct nemocní v Německu brzy brát léky, které obsahují konopí. Svazy pacientů tyto plány spolkové vlády vítají. Některé však nezachází dostatečně daleko.

Tráva na recept? Tak brzy asi ne, ale léky obsahující konopí mají být v Německu v budoucnu za jistých podmínek přípustné. Koaliční frakce Union a FDP se dohodly, že léky obsahující konopí zlegalizují. Spolkový ministr zdravotnictví Philipp Rösler (FDP) řekl, že jimi lze zmírnit například křeče u lidí s roztroušenou sklerózou a tím i největší utrpení.

Změna zákona nebude potřebná, řekl Rösler, pouze úprava vyhlášky jeho ministerstva. Vychází z toho, že to půjde relativně rychle“, protože odpovídající povolení se připravují i v dalších evropských zemích. Pro dané léky však bude potřeba zvláštního receptu na narkotika, který bude muset vystavit lékař.

Svazy pacientů liberalizaci vítají

Těžce nemocní, svazy pacientů a konopní lobbisté již dlouho žádají uvolnění konopí pro lékařské účely. Vlastní konopnou drogou rostliny, která je většinou konzumována jako hašiš nebo marihuana, je účinná látka tetrahydrokanabinol (THC). Té jsou připisovány pozitivní účinky při zmírňování bolestí. Měla by také zmírnit symptomy roztroušené sklerózy a rakoviny.

Německá nadace Hospiz toto oznámení spolkové vlády uvítala. „Protože je velmi obtížné získat konopí jako lék, je dnes mnoho pacientů trpících bolestmi tlačeno do ilegality,“ řekl předseda představenstva nadace Hospiz Eugen Brysch. Rovněž pověřenec spolkové vlády pro drogy Mechthild Dyckmans (FDP) loboval za tuto změnu jako za důležitý krok ve vztahu k těžce nemocným. Konopí obsahující hotová léčiva by mohla být nasazena také u smrtelně nemocných lidí.

Nedostatečně rozsáhlé?

Pracovní skupina „Konopí jako lék“ (ACM) však kritizovala, že pro pacienty se zprvu nic nezmění. Koaliční frakce se pouze dohodly, že povolí odpovídající léky, řekl předseda ACM Franjo Grotenhermen. Zatím existuje pouze jeden návrh, a to u preparátu proti roztroušené skleróze. „Pacienti s jinými onemocněními ani pak nebudou mít žádný přístup k odpovídajícím lékům,“ kritizoval Grotenhermen.

Doposud jsou léky obsahující konopí v Německu těžko k dostání. Proto je zatím podle údajů pracovní skupiny „Konopí jako lék“ v celém Německu pouze 40 pacientů, kteří mohou užívat odpovídající preparáty. V nedávno provedeném výzkumu otevřeně podporuje uvolnění konopí pro lékařské účely více než 75% Němců.

Zdroj: Osud.cz

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

1 KOMENTÁŘ

  1. „které obsahují konopí.“ nebo konopi itself ? Most of the peeps ever tried „Marinol“ say it’s crap that has nothing to do with the effects of the herb. Still waiting to hear from peeps in UK with their „Sativex“. „které obsahují konopí“ vs konopi je jako cherstve ( fresh, right ? ) mleko vs dry milk, napriklad.

    Cannabis heals !

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno