O peníze z daní nestojíme, chceme omluvu, říkají majitelé growshopu

Výsledek obrázku pro razie na growshopy legalizaceZlomový rozsudek, kdy soud vzal rozum do hrsti. Tak se popisuje rozhodnutí pražského městského soudu, který potvrdil dřívější osvobozující verdikt vynesený nad majitelkou dvou growshopů. Ta byla v rámci rozsáhlého policejního zátahu před třemi lety obviněna z šíření toxikomanie. Téměř to položilo její rodinu i podnikání. Náhrada škody ji ale nezajímá, vrátit chce hlavně zabavený majetek a omluvu.

„Chceme hlavně zpět zabavený majetek, jde o zboží za miliony korun. Požadovat budeme také omluvu od pana Frydrycha (Jakub Frydrych, ředitel Národní protidrogové centrály – pozn. red.). Pokud ji dostaneme, od náhrady škody nejspíš upustíme. Stejně bychom ji platili my, daňoví poplatníci,“ řekl deníku ECHO24.cz Martin Livický, který spolu se svou partnerkou Renatou Zoubelovou provozuje growshop v Praze a Jičíně.

„Podnikáme stále. Období ale, které následovalo po policejní razii, bylo velmi náročné finančně i životně. Žena byla v šestinedělí, přestala kojit, měli jsme problémy se sociálkou, v jednu chvíli i hrozilo, že nám odeberou dceru,“ dodal Livický.

Městský soud v Praze potvrdil na začátku týdne osvobozující verdikt nad Renatou Zoubelovou, která v obchodním rejstříku figurovala jako majitelka obou growshopů. Ta byla v rámci rozsáhlé policejní razie v listopadu 2013 obviněna spolu s dalšími téměř 60 provozovateli prodejen s pěstebními pomůckami, konopnými semeny a literaturou z šíření a propagace toxikomanie.

Odsouzeno bylo zatím 24 lidí

Právě běží odvolací lhůta, pokud ji nikdo nevyužije, půjde o vůbec první pravomocný rozsudek, kdy byl majitel growshopu zproštěn dané obžaloby. Z celkového počtu případů bylo podle Národní protidrogové centrály (NPC) pravomocně ukončeno zatím 24 trestních řízení a ve všech případech byli obvinění uznáni vinnými. Nejčastěji padaly roční podmínky, mezi nejtvrdší tresty pak patří jeden a půl roku za mřížemi.Výsledek obrázku pro razie na growshopy legalizace

„Rozsudek obsahoval několik bodů. Zprošťující část se týkala pouze paní Zoubelové, která byla zproštěna obžaloby z šíření toxikomanie v plném rozsahu. Pan Livický byl usvědčen z pěstování marihuany a pravomocně odsouzen k podmíněnému trestu,“ uvedla deníku ECHO24.cz mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci. Livický byl potrestán desetiměsíční podmínkou, kriminalisté u něj doma objevili 59 rostlin konopí a usušenou rostlinu.

Už loni v listopadu Obvodní soud pro Prahu 2 obžalobu ze šíření toxikomanie odmítl, státní zástupce se ale proti osvobozujícímu rozsudku odvolal. Nyní verdikt potvrdil odvolací soud. „Byla (Zoubelová – pozn. red.) dlouho utvrzovaná policií i jinými orgány státní moci v přesvědčení, že její činnost v oblasti prodeje je legální,“ argumentovala soudkyně Hana Chaloupková. Žena své podnikání s policií totiž konzultovala a prodej semen realizovala přes oddělený e-shop, v obchodě s pěstebními potřebami se našla jediná kniha.

Koncem loňského roku soud uznal vinným z šíření toxikomanie i nejvýraznější tvář razie Michala Otipku z největšího growshopu v zemi. Od potrestání ale upustil. Jeho společník Pavel Smolík odešel od soudu s podmínkou, rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 3 ale není pravomocný.

Počet growshopů od zátahu ještě narostl

Kontroly v growshopech proběhly před třemi lety po celém Česku. Vyšetřovatelé z NPC pod vedením ředitele Jakuba Frydrycha ve spolupráci s policisty v jednotlivých krajích podnikli razii ve zhruba šedesátce „konopných obchodech“. Policie tehdy majitele zatkla a obvinila je z šíření a propagace toxikomanie. Trestného činu se měli dopustit tím, že nabízeli a veřejně prezentovali materiály, které propagují pěstování a užívání marihuany.

Policejní razii v obchodech s potřebami pro pěstování konopí předznamenalo usnesení Nejvyššího soudu v tzv. jilemnické kauze v roce 2012. Ten tehdy odmítl dovolání se majitele growshopu a potvrdil tak verdikt okresního soudu, který muže shledal vinným z šíření a propagace toxikomanie kvůli tomu, že nabízel zákazníkům na jednom místě pěstební pomůcky, semena i propagační literaturu a rady, jak pěstovat.

Rozsudek byl posléze interpretován tak, že daného trestného činu se dopustí ten obchodník, který nabízí tento kompletní sortiment (v případě Zoubelové se však tato podmínka nenaplnila). V důsledku zátahu pak podle občanského sdružení Legalizace.cz musela řada majitelů své podnikání ukončit. Počet growshopů však zůstal zhruba zachován.Výsledek obrázku pro veverka legalizace

„Ve snaze vrátit se zpět do legality majitelé growshopů a speciálních zahradnictví, kterým po zátahu v roce 2013 policie nezlikvidovala podnikání, své obchody mnohdy rozdělili na dva subjekty – v jednom nabízí potřeby k pěstování a v druhém pak legální semínka konopí. Před zátahem počet growshopů přesahoval lehce stovku, dnes tak můžeme mluvit o čísle velmi podobném,“ řekl deníku ECHO24.cz předseda Legalizace.cz Robert Veverka.

Veverka se k samotnému policejnímu zásahu proti prodejcům staví kriticky, podle něho byla cílem snaha ekonomicky zlikvidovat jeden segment trhu. „Nemohu se zbavit podezření, že razie souvisely s legalizací léčebného konopí, která probíhala ve stejné době,“ uvedl dále předseda sdružení s tím, že rozsudek pražského soudu v aktuální kauza vnímá pozitivně. „Konečně někdo zapojil zdravý rozum. Pozitivní je to hlavně pro neprávem obviněné, resp. poškozené v této kauze, kteří se k verdiktu soudkyně budou moci odvolávat,“ dodal.

 

Zdroj: echo24.cz, text: Kristýna Novotná

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno