Obama jde proti Bushovi, uvolnil marihuanovou politiku

[singlepic id=514 w=90 h=90 float=left]Washington – Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy se rozhodla změnit federální protidrogovou politiku. Od nynějška již nemají federální prokurátoři žalovat obyvatele USA využívající marihuanu k lékařským účelům, pokud přitom nedojde k porušení zákonů jednotlivých států.

V současné době povoluje užívání marihuany pro zmírnění bolesti, léčbu zrakových onemocnění aj. čtrnáct států USA: Aljaška, Colorado, Havaj, Kalifornie, Maine, Maryland, Michigan, Montana, Nevada, Nové Mexiko, Oregon, Rhode Island, Vermont a Washington.

Podle agentury AP dostanou nová pravidla federální prokurátoři těchto států a agenti FBI a Národní protidrogové centrály USA (DEA) ještě dnes.

Nejbenevolentnější politiku má Kalifornie, kde se nyní debatuje o legalizaci i pro nelékařské účely. V takzvaném „smaragdovém trojúhelníku“ (distrikty Mendocino, Humboldt a Trinity blízko hranic s Oregonem) se legálně pěstuje nejvíce marihuany v celých Spojených státech. Ty jsou třetím největším producentem na světě po Mexiku a Paraguayi.

Dalšími liberálnějšími státy USA jsou Colorado, Nové Mexiko a Rhode Island.

Obamova iniciativa je odklonem od politiky předchozího prezidenta George W. Bushe, který uživatele lékařské marihuany porušující federální zákony stíhal. Podle AP však v nynějších směrnicích prokurátorům stojí, že takový postup by byl „plýtváním času“.

Třístránkový memogram nicméně nic federálním zaměstnancům nenařizuje a nechává na jejich rozhodnutí, zda budou konkrétní případy vyšetřovat. Má však za cíl informovat o tom, co má být pro federální úřady prioritou.

„Jedná se o velký krok kupředu,“ řekl AP Bruce Mirken, ředitel pro komunikaci organizace Marijuana Policy Project, která propaguje dekriminalizaci marihuany ve Spojených státech. „Tato změna politiky dramaticky pohne s federálními úřady směrem k respektování reality dle vědeckých a praktických měřítek.“

Memogram ale specifikuje, že federální zaměstnanci mají za úkol stále pronásledovat pěstitele, distributory a uživatele marihuany, kteří porušují státní zákony nebo využívají lékařské konopí jako zástěrku.

Barack Obama přiznal, že v minulosti zkusil nejen marihuanu, ale i kokain. Ke kouření marihuany se přiznal i kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger.

Zdroj: Roman Gazdík, Aktuálně.cz

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno