Odpovědi kandidátů na prezidenta: Jste pro legalizaci konopí?

Konopí je tu od toho, aby člověku pomáhalo od bolestí a strastí a aby probouzelo to lepší v nás – a to samé by měl dělat i prezident této země. Je jen na nás, jaký přístup k životu a ke světu si vybereme. Foto: Wiki Commons

Dnes začíná první kolo prezidentských voleb. Víte, jak si kandidáti stojí v otázce legalizace konopí?

 

Drahoš

Řečeno stručně, nejsem zastáncem úplné legalizace, ale jsem pro využívání konopí pro zdravotní účely. Odborníci by se měli podílet na zákonné úpravě, která určí patřičné postupy a mantinely.

Hilšer

Nemám s legalizací žádný problém. Obecně je známo, že všude jinde je marihuana povolená látka, takže pokud i naše společnost dospěje k tomu, že se jedná o respektovanou látku, nebudu nic namítat. Rozhodně to ale nebudu ani prosazovat.

Kulhánek

Pokud se jedná o léčivé účinky konopí, jsou dle mého již mnohokrát prokázané. Z tohoto pohledu nevidím osobně důvod, proč by se mělo jeho pěstování považovat za trestný čin. A historie nám říká, že čím víc věci zakazujete, tím se paradoxně staráte o jejich rozvoj nežádoucím směrem.

Topolánek

Nejsem pro absolutní legalizaci marihuany, jsem nicméně proti kriminalizaci. Pružný parametr “většího než malého množství” je zneužitelný. Souhlasím s rozšířením a použitím marihuany pro lékařské účely. Sám jsem měl možnost tuto problematiku studovat v Izraeli a zjistil jsem, že desítky tisíc lidí tak mají díky konopí možnost snížit či řešit své zdravotní problémy. Používá se u onkologicky nemocných dětí a třeba u seniorů, kteří využívají buď různé mastičky, oleje nebo cigarety na zmírňování bolesti. Na druhou stranu mi moji kolegové v Izraeli přiznali, že se četnost návštěv vnuků po tomto kroku u seniorů výrazně zvýšila (smích).

Horáček

Rozhodně ano. Konopí je tradiční česká plodina a má prokazatelné lékařské účinky. Ostatně jako liberál jsem zásadně proti všem omezením, která nejsou nezbytně nutná.

Fischer

Já zatím nevím, co by ta legalizace marihuany přesně znamenala. Pokud by se jednalo o lékařské účely, tak jsem samozřejmě pro a už včera bylo pozdě. Jestli by to ale bylo celoplošně a pro všechny od 14 let věku, tak určitě ne. Spodní hranici bych nastavil na 18 let.

 

Hynek

Ne, protože já jsem zásadním odpůrcem jakýchkoli drog. Mám kancelář situovanou tak, že se dívám z okna na takzvaný pražský Sherwood, tedy park u hlavního nádraží. Přiznám se, že opravdu bývám až naštvaný, když vlastně procházím vstupní branou do České republiky pro ty, kdo přijeli vlakem, a vidím ty různé feťáky, trosky a bezdomovce… Do toho vidím, jak tam chodí navíc nevládní organizace, které  rozdávají čisté injekční stříkačky, které potom zůstávají v trávě. To je prostě špatně, a proto jsem proti legalizaci měkkých drog. Co ale považuji za opravdu nešťastné, je, když policisté zatknou starou babičku, která si vypěstovala několik rostlinek marihuany a dělá si z nich mast na klouby, protože jí už nic jiného proti bolesti nepomáhá. Myslím, že pěstování opravdu malého množství marihuany pro soukromé potřeby především z lékařských důvodů by nemělo být trestné, ale obchod s drogami a marihuanou by se měl zničit.

VIDEO: Ženy prezidentských kandidátů

Odpovídají na deset otázek, jedna z nich je „Mělo by být pěstování marihuany pro vlastní potřebu legální“? Odkaz na video (čas 1:56).

Zdroj: konopicko.cz

 

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno