Odsouzená „Konopná paní“ má diplom od vlády

[singlepic id=552 w=90 h=90 float=left]Přezdívá se jí Konopná paní. Ze zelené rostlinky totiž vyrábí masti pro léčebné účely. Před rokem však byla odsouzena za výrobu a držení psychotropních látek. A teď Libuše Bryndová z malé vesničky Zlukov u Veselí nad Lužnicí dostala diplom s podpisem premiéra Jana Fischera.

Cenu Vládního výboru pro zdravotně postižené totiž minulý týden získaly webové stránky společnosti Konopí je lék. „A my jsme ji na slavnostním večeru v Lichtenštejnském paláci, kde byla asi třetina členů vlády, hned věnovali právě Libuši Bryndové,“ vysvětlil Dušan Dvořák z představenstva firmy.

Třiapadesátiletá Bryndová dostala před rokem u táborského soudu dvouměsíční podmíněný trest s odkladem na rok. Policisté jí zabavili 29 rostlin konopí a mast, kterou z něj pro léčebné účely vyráběla. Odsouzena byla za přiznání, že drogu občas inhalovala přes vodní dýmku. Léčila si tak astma.

Bryndová se však odvolala a příští pátek stane před soudem znovu.

„Namísto toho, aby přední česká lékařská pracoviště zvala na semináře tuto pravděpodobně nejvzdělanější bylinkářku a léčitelku u nás, je kriminalizována jako zločinec,“ rozčiluje se Dvořák.

Sama bylinkářka teď prožívá těžké období. „Zúčastnila jsem se přednáškového turné o léčebných účincích konopí a cestování mi neprospělo. Mám oteklou nohu a došel mi výtažek pro výrobu speciální konopné tinktury s názvem Fénixovy slzy,“ říká Bryndová. Hned však optimisticky dodává, že díky svým mastičkám a kapkám z konopí se z problémů dostává. Už si dokázala zlepšit cukrovku, artrózu i vyléčit zánět dásní.

Bryndová pomáhá nezištně i dalším nemocným. „Obrátila se na mne paní z vesnice, která má léta těžkou roztroušenou sklerózu. Už tři měsíce užívá výtažek a nesmírně se zlepšila její pohyblivost a cítí se lépe. Nebo sem chodí lidé, kterým se díky Fénixovým slzám téměř vyléčila cukrovka.“

I proto jí přijde absurdní vládní návrh o legálním držením pěti rostlin konopí. „Když za mnou nemocní lidé přijdou se žádostí o rychlou pomoc, těžko jim mohu doporučit, aby si nejdřív vypěstovali rostliny doma a já že jim je pak zpracuju,“ reaguje rozhořčeně bylinářka.

A doufá ve slib ministryně zdravotnictví Dany Juráskové, která chce o léčebných účincích marihuany debatovat s odborníky. Při předávání vládní ceny webu Konopí je lék dokonce ministryně řekla, že je její povinností uvést takový způsob léčby do praxe, pokud by se účinky prokázaly. Bryndová jen dodává: „O tom, že konopí je lék, vím už dávno.“

Zdroj: iDnes.cz

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno