ON-LINE se zakladatelem konopné kliniky Dušanem Dvořákem

Dušan Dvořák, jeden z nejvýraznějších českých bojovníků za legalizaci konopné léčby, adiktolog a vedoucí výzkumu Konopí je lék, odpovídal ve čtvrtek 30. července od 15 hodin.

DOTAZ: Předem zdravím pana Dvořáka a smekám před jeho asertivitou v soudních slalomech. Otázka zní: Kdy si myslíte, že vám soudy dají za pravdu a odškodní všechny trestně stíhané za pěstovaní KONOPÍ za účelem léčby?A propos, proč z vás soudy dělají kriminálníka, když ve skutečnosti pomáháte nemocným lidem a nejde vám z toho žádný zisk?
ODPOVĚĎ:Zdravím všechny čtenáře Deníku, děkuji za příležitost, abych zde mohl osvětlit některé věci týkající se léčby konopím. A na otázku odpovídám: Je to protože konopí nejde patentovat, což se řadě farmaceutických společností vůbec nehodí do byznysu. V této věci navíc panuje obrovská korupce a na stránkách www.tortura.eu budou brzy zveřejněny důkazy o kooperaci české justice, exekutivy a zákonodárných sborů v neprospěch občanů při páchání zločinů. Já na rozdíl od těch, kteří mají hájit zákonnost, nevlastním razítka označená Českou republikou, ale věřím, že moje pátá stížnost Ústavnímu soudu ČR bude, jak žádám, projednána veřejně, v urgentním režimu. A že Česká televize, která v této věci plní tu nejhanebnější roli cenzora, zavede veřejnou debatu. Věřím, že se vláda omluví a věřím, že brzy budou vězni propuštěni z vězení. Důkazy, které k tomu mám, mi dávají jednoznačně za pravdu.

DOTAZ: dobrý den, jsem kvadruplegik a mám tak 25 dní z měsíce hodně silné spasmy-křeče na které už nezabírají léky, je možné že konopí by mohlo mé potíže zmírnit? Děkuji

ODPOVĚĎ:Člověk,u kterého jsem poprvé v roce 2000 aplikoval konopí na jeho žádost a žádost jeho manželky, Olomoučan, který byl prvním českým pacientem, a který měl v těle kvůli mnohočetným problémům zdravotním zabudován budík s léky, trpěl právě těžkými křečemi, spasmy a bolestí (měl kvůli úrazu zlomenou páteř), byl – a nejen on, velmi úspěšně léčen konopím. Konopí si dále pěstoval sám, protože nepotřebuji vytvářet závislost svých klientů na mně, tak jako běžně činí zdravotnický systém. Daný rok 2000 jsem poprvé požádal ministerstvo zdravotnictví o vydání povolení, které mi dodnes i přes tolik referencí, i rektory univerzit, nebylo nikdy vdáno a je vydáno pouze firmě k výrobě konopí ke kouření. Ta s ním navíc nemá vůbec žádné zkušenosti, produkuje pouze vysoce omamné konopí, které není třeba – a pro naprostou většinu nemocných není vůbec potřeba konopí kouřit- jak se nám snaží odborníci nepravdivě namluvit. Takže konopí vám na vaše problémy doporučuji. Pokud mohu na základě svých 15letých zkušeností poradit – zajistěte si konopí s vyrovnaným poměrem kanabinoidů. A teprve poté jej měňte směrem k vyšší či nižší koncentraci.
DOTAZ: Plánujete založiť Konopnú cirkev. O čo v nej ide? Budú môcť jej členovia užívať konope podobne, ako je to v americkom štáte Indiana? Ako je to ošetrené legislatívne? Môžu sa stať členmi cirkvi aj Slováci?
ODPOVĚĎ:21. srpna na výročí okupace zakládám na Noci básníků na výzkumnické farmě v Ospělově Konopnou církev. Jde o jediný právní nástroj jak ochránit trpící a současně zastavit i kriminalizování zcela nevinných lidí, kteří konopí používají k relaxačním účelům. Cannabis Social Club jako právní model řešení této věci prostřednictvím občanské společnosti a nevládních organizací – byť spolupracovaly na výzkumu, nebyl ČR akceptován. 3. října ve Vídni zakládám Evropskou konopnou církev. Veškerá právní argumentace v této věci bude doložena na www.tortura.eu v blízké době. Slováci budou moci být členy této církve, stejně jako občané celé Evropy, právní jistota je však mnohem vyšší u občanů EU, než u občanů všech 47 států Evropy, které podepsaly úmluvu o lidských právech – například země jako je Rusko nebo Ukrajina na takovouto věc pravděpodobně vůbec nebudou slyšet a stejně jako například na Slovensku postupují vůči svým občanům užívajícím konopí jako ze středověkých procesů při pálení čarodějnic. Zavírají i těžce nemocné lidi až na 10 let do vězení, což je zvrhlost, která nemá v 21. století co dělat. Připomínám slova prof. Kabelíka z konference Konopí jako lék z 10. prosince 1954, že konopí bude antibiotikem lidstva 21. století. Tyto práva a zkušenosti jsme povinni hájit proti každému.
DOTAZ: verite tomu,ze Ceska republika by mela zvolit spise cestu Urugvae v legalizaci lehkych drog,kam se zarazuje marihuanna,nebo ma zvolit cestu Svedska,kde sice je nejnizsi drogova zavislost z cele Zapadni Europy,ale vetsina drogove zavislych je uzivatelem tvrdych drog? Jako k lecivemu prostredku a celospolecensky prospesne byline konopi moc fandim,za te ucinky,ktere se prokazali ve vztahu k znecistenemu prostredi,nebo jako nejrychlej rostouci a nejlevnejsi stavebnina,nebo jako biomasa,ktera roste 20xrychleji,nez les?dekuji
ODPOVĚĎ:Pravděpodobně není na této planetě rostlina, která by měla tolik užitku pro člověka, zvířata a celou pro přírodu. A tím nemyslím jenom vyčištění zeminy od těžkých kovů. Rozhodně si myslím, že cesta Uruguaye je inspirací pro celý svět a zároveň však dodávám, že právní situace v ČR od 20. 5. 2004 toto povolovala občanům, leč soudy to zapíraly. Osobně mě mrzí, že v Uruguay, kam jsme se opakovaně obraceli se žádostí o spolupráci na výzkumu (sídlo naší asociace je v Porto Alegre v Brazílii) na výzkumnou činnost v této věci a produkci vysoce léčivých (nekosmetických) mastí, čípků a tak dále, nereagovala a na univerzitách v Uruguay o to nebyl zájem. Bohužel, většina lidí směšuje konopí s marihuanou. Což lze parafrázovat tím, když si někdy zkusí vykouřit konopnou mastičkou a nebo ryze neomamné konopí vhodné nejen na epilepsii , jistě je pak užívání tohoto propagandistického termínu přejde,protože slouží naopak k znepřístupnění celé věci. Žádná medicínská marihuana neexistuje, je jenom konopí. Už Plinius psal o léčivých účincích kořene a ten rovněž úspěšně používáme.
 
DOTAZ: Ahoj!Jaky je rozdil mezi psychoaktivnim a nepsychoaktivnim konopim?A ktere je to ucine?
ODPOVĚĎ:Za tuto otázku moc děkuji, je hodně důležitá.
Lékaři dnes bohužel představují dealery farmaceutických firem (naštěstí ne všichni) a u konopí existují obrovské individuální rozdíly v reakci na omamný kanabinoid THC – ten je zároveň vysoce léčivý. Seděl jsem opakovaně s lidmi, kteří měli v sobě dávku až 500 mg THC v celé dávce a byli bez jakýchkoliv reakcí na toto extrémně vysoké množství. Osobně si myslím, že vážná nemoc pohltí psychoaktivní efekt konopí – ale ne u každého. Opakovaně jsem zažil i velmi zpožděné reakce v řádu několika hodin, po nichž následovala panika, ale také reakce panické po opravdu pár miligramech THC u dospělého člověka. Možná pro kuřáky marihuany je to k smíchu, protože jsou zvyklí užívat někdy i velmi vysoké dávky tzv., indoorového konopí, ale pro nemocného je ta nepoučenost v této věci, včetně nepoučenosti lékařů, vlastně zavřenými dveřmi k úspěšné terapii. Na tuto otázku tak lze velmi těžko odpovědět paušálně, obecně se můžeme shodnout, že konopí ze zahrádek do 3-7% THC v květu je pro většinu lidí zcela bezpečné. Pokud si jej vezmou přiměřeně, tak i bez jakýchkoliv negativních reakcí, jako stavů paniky atd.. I vysoce psychoaktivní konopí plné THC je plně bezpečné, nikdy nikoho nezabilo, a v případě způsobení nějakých panických reakcí či mdlob, tyto jsou velmi rychle a dobře léčitelné, odezní v krátkém čase a nezanechávají trvalé následky kromě toho, že varují daného člověka, aby příště postupoval opatrněji a ctil pravidlo všeho s mírou. Proto je tak nezbytný výzkum.
DOTAZ: Jak se tváříte na puberťáky, kteří kouří marihuanu na image a berou to jako životní styl?

ODPOVĚĎ:Vyčítám velice všem zákonodárcům, exekutivcům a justici, že si nedovedou spočítat, že prohibiční model, který zavedli, vlastně nejhůře dopadá na budoucí generaci. Pravidlo zakázané ovoce nejvíce chutná tady platí bezmezně. A co je nejhorší, mladí lidé, kteří ještě nemají dotvořený vnitřní kanabinoidní receptorový systém (jeden z nejdůležitějších regulátorů zdraví u všech obratlovců), si ničí zdraví tím, že na černém trhu nakupují mnohdy velmi toxickou marihuanu plnou THC, zatímco kdyby jim ji poskytli rodiče v přiměřeném rodinném vzorci chování, tak jako se na jižní Moravě dítě vinaře zpravidla nestává žádným alkoholikem a umí s vínem zacházet bezpečně, tak by to bylo pro celou společnost mnohem výhodnější a pro budoucí generaci i zdravější.

Zdroj a zbytek rozhovoru: denik.cz

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno