Perspektivní byznys: z konopí lze vyrobit boty i auto

Boty českého výrobce Bohempia. Foto: Bohempia

Už dávno není spojována pouze s povyražením teenagerů. Využívá se ve stavebním, energetickém, chemickém i farmaceutickém průmyslu- Kdo se nebojí do „marjánky“ investovat, může na tom dobře vydělat.

Z konopí lze vyrobit prakticky všechno, říká Marie Široká, předsedkyně Konopářského svazu ČR. V chemickém průmyslu z něj vznikají barvy, mýdla a laky, ve farmaceutickém zase léky. Využívá se i v kosmetice, z konopného oleje se vyrábějí například balzámy na rty, masážní oleje, masti, parfémy, pleťové masky, tělová mýdla nebo vlasové šampony. Vyrobíte z něj ale také bonbony, čokolády, čaje, pivo, chléb, těstoviny nebo olej.

Moderní konopné potraviny navíc patří do kategorie takzvaných superpotravin, které jsou extrémně zdravé. Konopné plasty lze naproti tomu využít při výrobě elektroniky, sportovních potřeb, nábytku, ale i v automobilovém nebo leteckém průmyslu. Pěstování technického konopí s obsahem psychotropní látky THC pod 0,3 procenta je u nás legální.

Stejně jako u máku setého ale platí ohlašovací povinnost pro setí na pozemku větším než sto metrů čtverečních. Předsudky široké veřejnosti dlouho bránily jeho využívání: „Zemědělci měli strach, že jim na pole přijde policie a budou mít problémy,“ vysvětluje Široká. Za loňský rok bylo konopí pěstováno v České republice na 569 hektarech, z toho téměř polovina osevních ploch (45,4 %) byla na území Jihomoravského kraje. To je v porovnání s olejninami (řepka, slunečnice, mák nebo sója) mnohem méně – loni byly pěstovány na ploše 58 tisíc hektarů. Přitom ještě v roce 2006 činily osevní plochy konopí 1155 hektarů. Výrazný pokles nastal v roce 2008 v důsledku celosvětové hospodářské krize, pěstování však již nebylo plně obnoveno.

ZÁZRAČNÉ VLASTNOSTI

Konopí je známo hlavně jako zdroj textilního vlákna, jež je popisováno jako nejsilnější přírodní vlákno. Jeho pěstování způsobuje menší poškození půdy, navíc vyžaduje asi o 50 procent méně vody a o 95 procent méně agrochemikálií než bavlna. Oblečení z konopí je antibakteriální a antiseptické, saje čtyřikrát více vlhkosti a vody než bavlna a díky nepřítomnosti bílkovin nepřitahuje moly a pohlcuje 95 procent UV záření.

Dlouho opomíjené bylo konopné semínko, které lze zpracovávat v kuchyni, ale také se z něj lisuje olej obsahující esenciální mastné kyseliny, jež jsou pro naše tělo nezbytné. Jsou to především omega-6 a omega-3 mastné kyseliny, cenné aminokyseliny, vitaminy A, B1, B2, B6, C a E a řada dalších látek. „Konopí pomáhá nejen v případě vážných nemocí, ale je prospěšné také při lokální aplikaci, kdy přináší úlevu i při běžných zdravotních problémech.

Zvláště dobře se osvědčuje při kožních problémech,“ říká Robin Kazík, ředitel a majitel společnosti Annabis, která aktuálně vyváží své produkty do dvaceti zemí. Vedle kosmetiky jsou oblíbené také doplňky stravy při potížích pohybového aparátu. Novinkou je řada pro děti a kojence. Zázrakem číslo jedna je podle Kazíka Arthocann, gel z konopí s koloidním stříbrem na klouby, svaly a šlachy. „Konopí, které využíváme k výrobě produktů, získáváme jak od českých pěstitelů, tak ze zahraničí – nyní ho importujeme z Kanady,“ dodal Kazík.

MARIHUANOVÁ AKVIZICE

Českou firmu Annabis Medical, jež na základě licence dodává a distribuuje produkty z konopí do lékáren na českém trhu, koupila tento týden kanadská firma Canopy Growth Corporation. Hodnota smlouvy je asi 2,5 milionu kanadských dolarů (zhruba 40,8 milionu korun). Canopy Growth v současné době nabízí různé značky a druhy léčebného konopí ve formě sušené drogy, oleje a gelových kapslí. Jejích osm výrobních závodů má více než 2,4 milionu metrů čtverečních plochy a pobočky na čtyřech světadílech.

Pěstování technického konopí s obsahem psychotropní látky THC pod 0,3 procenta je u nás legální. Stejně jako u máku setého ale platí ohlašovací povinnost pro setí na pozemku větším než sto metrů čtverečních. Foto: zzphoto.ru / Shutterstock.com

Annabis Medical má licenci pro dodávky konopí pro léčebné účely od roku 2014, o rok později začala s distribucí. Zatím dodávala na tuzemský trh i kanadské konopí společnosti Tilray, které bylo až doposud jediné dostupné v Česku. Od poloviny roku by mělo být k dispozici i české konopí, jež bude levnější.

Zdroj: faktors.tyden.cz

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno