Pěstitelům marihuany hrozí až pět let vězení

Kromě hroznů se na Slovácku sklízí i marihuana. V Dubňanech žali tamní policisté spolu s toxitýmem. „V jeden den jsme zasahovali na dvou místech. Celkem jsme odvezli třináct sazenic konopí vysokých od dvou do tří metrů,“ informoval v pátek hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Uniformovaný zásah sledovali také místní. „Podívala jsem se z okna a viděla, jak policisté sklízí marihuanu. Měli přistavenou dodávku a pět aut, jedno s vozíkem,“ přiblížila svědkyně z Dubňan.

Prvním podezřelým je osmatřicátník, který se měl o konopí starat u svého bydliště v zahradě za rodinným domem. „Pro svoji potřebu vypěstoval celkem sedm kusů,“ podotkl mluvčí. Někteří z obyvatel města projevili na sociální síti Facebook nad odhalenými pěstiteli soucit. „Neměli skoro nic a teď nebudou mít už vůbec nic,“ uvedla další obyvatelka.

Druhým podezřelým je devětatřicetiletá žena, která rovněž v zahradě za rodinným domem měla vypěstovat šest omamných bylin. „Rostliny pěstitelé dobrovolně vydali. Odvezli jsme je k potřebné expertíze, která má osvětlit, kolik účinné látky se v nich nachází,“ vysvětlil Zámečník. Jak dále uvedl, podle tohoto zkoumání se rozhodne, jestli policisté pachatele obviní z trestného činu nedovolené pěstování rostlin obsahující omamnou nebo psychotropní látku. „Soud je může poslat až na pět let do vězení,“ upřesnil mluvčí. Taková výše trestu se týká případů, kdy viníci pěstují nelegální drogy ve značném rozsahu. I v menším se ale tito „zahradníci“ vystavují postihu, protože jakékoliv pěstování marihuany je v Česku nezákonné. „Kdo neoprávněně pro vlastní potřebu v množstvím větším než malém konopí pěstuje, bude potrestaný odnětím svobody až na šest měsíců, peněžitým trestem nebo propadnutím věci,“ citoval nejmírnější trestní sazbu Zámečník.

 

Řada českých aktivistů bojuje za mírnější tresty. „Dekriminalizace konopí pro vlastní potřebu umožní snížit vazbu koncového spotřebitele na dealery a tím omezit prostor pro experimentování s dalšími, převážně vysoce návykovými látkami. Výsledkem bude, že se sníží počet závislých na tvrdých drogách,“ tvrdí například společnost Legalizace.cz. Přitom upozorňuje na rozdíl mezi dekriminalizací a legalizací. „Její právní úprava by měla stanovit množství jednorázově vypěstovaných a zpracovávaných rostlin, specifikaci jejich užití a věkovou hranici osmnáct let,“ domnívají se členové Legalizace.cz.

Podle mluvčího zabaví policisté na Hodonínsku desítky kilogramů sušené hmoty ročně. „Setkáváme se s marihuanou pěstovanou jak venku, tak uvnitř. Je to zhruba půl na půl,“ přiblížil situaci Zámečník. Zároveň upozornil, že jakékoliv množství držené marihuany je v rozporu se zákonem a konkrétní případ se kvalifikuje podle množství a kvality drogy.

Občas se objeví milovníci konopí i v hodonínském Kontaktním centru pro drogové závislosti. „Bývá to málo často a jde o mladé lidi, které k nám přivádějí dokonce rodiče. Při intenzivním užívání totiž může nastat amotivační syndrom, kdy ztrácejí zájem o školu či zájmy, které je dřív bavili. Například se sedmnáctiletým klukem jsme měli pár schůzek a pak už to vypadalo, že to bude dobré,“ dodal vedoucí centra Josef Čajka.

Veverka: Konopí je ideální rostlinný relaxant. Zintenzivňuje sexuální apetit

Hodonín – Konopí či marihuana byly nelegální již v éře československého státu. Ne není tomu tak ve všech zemích a i v České republice jsou sdružení, který chtějí tento stav změnit. Odkrimalizovat konopí chce například občanské sdružení Legalizace.cz. Jejím předsedou je Robert Veverka. 

Je lepší používat výraz konopí nebo marihuana?

Raději používal výraz konopí než marihuana. Ta je pejorativním názvem, s nímž přišli ve dvacátých letech minulého století v USA obchodníci a zájmové skupiny, které se snažili konopí očernit a zdiskreditovat před politiky i veřejností.

Pojem marihuana evokuje pouze drogu, nikoli široké uplatnění konopí v mnoha odvětvích lidské činnosti.

Jaké jsou podle vás pozitiva a negativa konzumace marihuany?

Odvíjí se od důvodů a způsobů jeho využití. Ačkoli se konopí mediálně často prezentuje především jako velmi rozšířená omamná látka mezi mladými lidmi a mladistvými, je konopí vedle rekreačního užití prokazatelně také bezpečné alternativní léčivo pro zmírnění příznaků mnoha závažných onemocnění. Je tak vyhledávanou rostlinou i mezi nemocnými a staršími lidmi.

Mezi významná pozitiva konzumace konopí patří jeho léčebné vlastnosti, je to bylina, která když nemocnému nepomůže, tak mu rozhodně neublíží. Konopí mimo jiné účinky pomáhá při degenerativních onemocnění nervů či zánětlivých onemocnění kůže, významně snižuje nitrooční tlak, zmírňuje bolest, zklidňuje pocity nevolnosti a podporuje chuť k jídlu. Konopí je využívané při léčbě rakoviny, chronické bolesti, roztroušené sklerózy, Parkinsonově chorobě nebo glaukomu. Mezi další diagnózy, u kterých se konopí často využívá, patří například ekzémy, artritida, epilepsie, Crohnova choroba, Alzheimer či nespavost a další. Je to bezpečná netoxická látka, kterou se nikdy nikdo nepředávkoval s následkem smrti. Ve srovnání s mnoha konvenčními léčivy nemá konopí dlouhodobé negativní vedlejší účinky nebo nezpůsobuje fyzickou závislost. Je to také ideální rostlinný relaxant, látka navozující euforický pocit, zintenzivňuje smyslové vnímání i sexuální apetit.

A negativa?

Mezi nejvýznamnější negativa užívání konopí patří především jeho nelegálnost. Nejen, že uživatelé držením či získáváním konopí překračují zákon, ale pokud konopí získávají na černém trhu, nemohou si být jistí, jakým způsobem bylo konopí pěstované, jestli neobsahuje chemické prvky z nevhodně používaných hnojiv nebo přípravků na ošetření rostlin. Vedle nelegálnosti konopí patří mezi negativa častost užívání, kdy si na účinky konopí mohou uživatelé vypěstovat toleranci a mohou konopí začít zneužívat. Tolerance těla nevnímat účinky konopí vede často ke zvyšování dávek a psychické závislosti, která se projevu nepříjemnými stavy podrážděnosti, když uživatel abstinuje. Tato závislost však mnohdy po překonání delšího období abstinence odeznívá. Mezi další negativa při nadměrném užívání, resp. zneužívání konopí patří závrať či točení hlavy, únava, omezení koordinace a rovnováhy, úzkost, strach, paranoia, halucinace, změny nálad, zvýšený tlak, zrychlený tep, návaly horka, sucho v ústech či kašel nebo podrážděné hrdlo.

Jaké jsou výhody legalizace marihuany?

Výhody legalizace spatřuji především v ochraně všech uživatelů, kteří při pěstování a následném držení sušiny pro vlastní potřebu nebudou nadále nesmyslně perzekuovaní, šikanovaní a osočování z nelegální činnosti. Legalizace významně omezí, snad časem i ukončí, fungování černého trhu, na kterém je konopí zbytečně předražené a především nekontrolované a nekontrolovatelné. Legalizace omezí působnost kriminálních organizací, které kvůli nelegálnosti na konopí vydělávají nehorázné peníze. Legalizace ukončí válku proti drogám, která je prokazatelně neúspěšná, která nemalými částkami zatěžuje státní i obecní rozpočty, zatěžuje soudní systém i represivní složky a policii, které by se mohli věnovat skutečné kriminalitě. Legalizace také umožní skutečné rozšíření konopí jako ideální obnovitelné průmyslové suroviny. A samozřejmě legalizace zajistí a zpřístupní konopí jako léčiva a umožní jeho neomezený výzkum a šlechtění.

Jak by podle vás měla vypadat vhodná úprava legalizace?

Představuji si ji stejnou jako dnešní regulaci piva či vína. Tedy, že každý dospělý člověk si bude moci pěstovat několik rostlin konopí a následně držet a zpracovávat sušinu z povoleného počtu rostlin vypěstovanou, a to pro vlastní osobní potřebu, ať už taková potřeba znamená cokoli – léčba či rekreace. Každý, kdo by s konopím nebo výrobky z něj chtěl obchodovat, musel by splnit zákonné normy a regulace (hygienické, technologické a další) podle konkrétního předmětu podnikání a z takového podnikání by odváděl příslušné daně.

Ve které evropské zemi je nejliberálnější legislativa ohledně marihuany? Jaké jsou její výhody oproti té naší a jak upravuje pěstování?

V této chvíli patří mezi evropské země s nejliberálnější konopnou legislativou Nizozemí, ale ani tam není regulace ideální. Ačkoli se tam konopí a hašiš prodává ve specializovaných obchodech, je tento prodej spíše tolerován, než přímo legální. Nakoupit konopí sice dospělý člověk může bez rizika, není ale legislativně ochráněné, jak se konopí do speciálních obchodů, tak zvaných coffeeshopů dostává. Přesto je i pěstování konopí pro osobní potřebu povolené, počet rostlin je určený místní vyhláškou každého regionu či místní radnice, kdy se tyto počty liší. Povolené pěstování, užívání i nákup ve speciálních prodejnách, stejně tak svoboda policisty na místě určit, zda někdo zvýšeným počtem pěstovaných rostlin překračuje zákon a obecnou neochotou soudců řešit marginální přestupky při pěstování a držení konopí, zajistilo v zemi obecnou společenskou tolerantnost k užívání konopí, k poskytování objektivních informací o této rostlině, k omezení protikonopné propagandy a hlavně žádným způsobem nepřispělo k navýšení počtu uživatelů konopí ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi.

Zdroj: denik.cz, Autor: Petr Turek

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

1 KOMENTÁŘ

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno