Pokud v Kanadě nahlásíš předávkování drogami, automaticky získáš imunitu. Nikdo tě nebude stíhat za držení drog, cílem je zachránit životy

Výsledek obrázku pro opioidy magazín legalizaceSpojené státy americké či Kanada zažívají v posledních letech obrovský nárůst aktivních uživatelů opioidů. Látky jako opium, morfin, oxykodon či fentanyl a heroin slouží mnoha lidem jako efektivní způsob potlačování silných bolestí, ale miliony Američanů i Kanaďanů, samozřejmě do jisté míry i Evropanů, jednoduše opioidy zneužívají a pravidelným užíváním si ničí své zdraví. Statistiky ukazují, že případy předávkování opioidy postupně narůstají a jen v jedné z kanadských provincií Britská Kolumbie zemřelo loni na předávkování až 931 lidí.

Velká část z těchto obětí přitom mohla být zachráněna, pokud by se svědci odhodlali, zachovali chladnou hlavu a zavolali záchranné složky, odborníci mohli lidem během předávkování pomoci.

V Kanadě už se nemusíte bát pomoct

Problémem dosud nebyla solidarita a ochota pomoci, ale spíše strach z toho, že po zavolání záchranných složek vznikne právní problém i pro samotného svědka či člověka, který se předávkoval, což však nejnovější kanadský zákon změnil. Po jeho přijetí se lidé při předávkování, ale ani svědci samotného předávkování, nebudou muset bát, že by po zavolání záchranných a bezpečnostních složek vůči nim byla vznesena obvinění z držení ilegálních návykových látek.

Kanada chce bojovat proti závislosti na opioidech i tímto způsobem, protože lidé zbytečně umírají a často za to může jen strach z toho, že by svědci skončili ve vězení nebo by například přišli o právo pečovat o vlastní děti kvůli propojení s drogami. Zobrazit obrázek na Twitteru

Na základě nového zákona proto budou mít lidé volající na záchrannou linku 911 nahlašující předávkování automatickou imunitu vůči trestnímu stíhání v rozsahu činů jako držení návykových látek či porušení podmíněného trestu, avšak na druhé straně výjimku nebudou tvořit trestné činy jako distribuce a prodej drog či jízda pod vlivem návykových látek. Kanadská vláda věří, že právě tento zákon v budoucnu výrazně změní boj proti závislosti na opioidech, a pokud díky němu přežije byť jeden člověk navíc, pak ho budeme moci považovat za úspěšný.

 

Zdroj: refresher.cz, text: johnnybravo

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno