Policie na Hip Hop Kempu řešila 170 případů. Neadekvátní represe, tvrdí pořadatel

Policie v souvislosti s hudebním festivalem Hip Hop Kemp na letišti v Hradci Králové musela řešit 170 případů s drogami. Nejčastěji policisté zajistili marihuanu, dále pervitin, extázi, LSD, amfetamin i nové syntetické drogy. Letošní 18. ročník festivalu trval od čtvrtka do nedělního rána a účastnilo se ho devět tisíc lidí, což je téměř polovina loňského čísla.

Pořadatelé tvrdí, že pokles návštěvnosti způsobily nepřiměřené policejní kontroly účastníků festivalu. Strážci zákona to odmítli, drogovou kriminalitu na festivalu podle ní nelze přehlížet.

Z celkem 170 případů s drogami byla většina vyhodnocena jako přestupky, někteří lidé ale skončili i na stanici. „Zadrženo bylo 12 osob. Do policejní cely bylo umístěno sedm lidí. Posílený výkon služby policistů, strážníků i celníků vedl k tomu, že se nám ve velké míře podařilo zajistit drogy ještě dříve, než byly na festival provezeny nebo doneseny,“ řekla mluvčí krajské policie Ivana Ježková. Policie odhalila i opilého řidiče a řešila 44 přestupků v dopravě a 25 přestupků v souvislosti s pobytem cizinců.

Policisté od úterý do neděle zkontrolovali asi čtvrtinu účastníků festivalu a zhruba 1000 vozidel. Celková výše pokut se vyšplhala na téměř půl milionu korun, kauce byly ještě o něco vyšší. Bilance je podle mluvčí zatím předběžná. Výrazně měnit by se však už neměla, protože ve festivalparku po poledni zůstávalo málo lidí a postupně se rozjížděli domů.

„Podařilo se nám zajistit bezpečnost jak účastníků festivalu, tak ostatních občanů,“ konstatoval ředitel krajské policie David Fulka. Za alarmující označil počet zadržených řidičů pod vlivem drog v situaci, kdy návštěvníci festivalu byli o policejních kontrolách předem informováni.

Práci na speciálně vybudovaných stanovištích na příjezdových cestách k letišti policisté a celníci ukončili v pátek odpoledne, když už byla naprostá většina návštěvníků ve festivalparku. Následně se zaměřili na řidiče, kteří z letiště odjížděli. Dohlíželi i na centrum města, restaurace, nákupní centra a nádraží.

Z festivalu, který byl fenoménem, padáme na dno. Důvodem je neadekvátní represe policie

Od čtvrtka pomáhalo českým policistům i deset policistů z Polska. Celníci při kontrolách používali mobilní laboratoř pro zjištění a analýzu drog. Policie a celníci nasadili psy cvičené k vyhledávání drog. Nejčastěji policisté zajistili marihuanu, dále pervitin, extázi, LSD, amfetamin i nové syntetické drogy včetně anabolik s hormonálními účinky.

Pořadatel festivalu Radek Maliník ve čtvrtek řekl, že rozsáhlé kontroly zaměřené na drogy jsou neadekvátní a fanoušky od návštěvy festivalu odrazují. „Z festivalu, který byl fenoménem, padáme na dno. Důvodem je neadekvátní represe policie,“ řekl Maliník.

Policie odmítla, že její postup je nepřiměřený a snižuje návštěvnost. Podle Ježkové chce policie zajistit návštěvníkům festivalu bezpečí a dodržování zákona. „Pořadatelé v minulosti dopustili, že se festival stal svátkem drog, které se na něm pod jakoby legalitou užívaly,“ řekla.

Hip Hop Kemp byl dosud považován za největší hiphopovou přehlídku ve střední a východní Evropě. Letos se na na něm představilo asi 300 interpretů, loni bylo vystupujících kolem 500.

Zdroj: zpravy.aktualne.cz

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno