Policista prý zbil sběrače konopí bezdůvodně. Hrozí mu pět let

Pirátský model regulace ve formě legalizace samopěstování, držení a zpracování konopí pro osobní potřebu řeší podstatu, kterou je omezení černého trhu a také snížení dostupnosti konopí pro nezletilé, ale zachovává občanské svobody jako je právo na soukromí nebo nedotknutelnost obydlí. Téměř každá forma regulace dostupnosti konopí je pro nás lepší než současná prohibiční politika, ale považujeme za nevhodné, aby z důvodu snahy dostát smyslu Jednotné úmluvy o omamných látkách, kterým je kontrola mezinárodního obchodu s drogami, byla omezovaná základní lidská práva občanů ČR.

Policista z České Lípy půjde před soud kvůli použití obušku. Po dvou letech vyšetřování Generální inspekce bezpečnostních sborů konstatovala, že zákrok na poli s konopím proti brigádníkům u České Lípy byl nepřiměřeně tvrdý a neopodstatněný.

Státní zástupce už podal obžalobu pro zneužití pravomoci veřejného činitele. Obžalovaný byl policista, který velel hlídce, vyslané k zákroku na pole, kde probíhala sklizeň konopí. Nejednalo se ale o nelegální marihuanu. Bylo to legální, technické konopí. To si ovšem policisté před zákrokem nijak neověřili. „Podle videozáznamu, který byl pořízen z toho zásahového služebního vozidla, ten zásah byl nedůvodný a z mého pohledu tedy nezákonný,“ uvedl pro televizi Prima státní zástupce Martin Tvrdík.

Podle brigádníků, kteří na poli byli- a nebyli to jen dospělí, ale i senioři a děti, policisté přijeli právě ve chvíli, kdy svačili a seděli při tom na zemi. Prakticky okamžitě prý vytáhli obušky a začali je bít. Podle mluvčí policie proto, že muž opakovaně neuposlechl výzev policistů a při jeho pokusu o zajištění kladl policistům aktivní odpor.

S takovou obhajobou ale Tvrdík nesouhlasí: „Tam byl velice krátký úsek mezi tou výzvou a užitím těch donucovacích prostředků, ale na tom videozáznamu je vidět, že oni těm výzvám porozuměli a uposlechli.

Obžalovaný byl policista, který velel hlídce, vyslané k zákroku na pole, kde probíhala sklizeň konopí.

Je nevhodné používat donucovací prostředky zejména vůči rodičům, když jsou tam nezletilé děti. To má za následek samozřejmě nějaké psychické vypětí na straně těch dětí, nicméně těch pochybení bylo mnohem víc. K tomu zásahu vůbec nemělo dojít.“

Zbité brigádníky i majitele pole ale zaráží, že před soud půjde jen jeden policista. Ostatní policisté prý jednali podle rozkazů. Obžalovanému veliteli hlídky teď hrozí až pět let vězení a zákaz práce u policie.

Zdroj: prima.cz

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno