Politico: Z Nizozemí se téměř stal narko-stát, cena je vysoká

Erik de Jong se stará o ochranu lesů v nizozemském Severním Brabantsku a pro Politico uvedl, že když ve své práci začínal, jen výjimečně nacházel odpad spojený s výrobou drog v jeho zemi. Nyní jde ale podle jeho slov o běžnou záležitost – někdy až desetkrát do týdne nachází prázdné sudy, plastové pytle a podobný odpad, který dříve sloužil pro výrobu drog. Podle Politica se totiž Severní Brabantsko stalo v Evropě největším producentem syntetických drog, jako je extáze a amfetamin.

Podle nizozemských vědců dosáhla prodejní hodnota drog vyrobených v jejich zemi minulý rok téměř 19 miliard eur. „Odvětví výroby syntetických drog se zrodilo v šedesátých letech, výroba amfetaminu postupně přešla na extázi. Většina je produkována na export, asi 80 % jí skončí v jiných zemích v Evropě, jihovýchodní Asii a Austrálii,“ píše Politico. Jedna pilulka extáze podle něj stojí v Severním Brabantsku 2 eura, v Austrálii 25 eur, takže export přináší obrovské zisky.

Výroba syntetických drog sebou nese obrovské množství chemického odpadu. Odhaduje se, že v Nizozemí odpovídá 255 000 kilogramů na hlavu za rok. Většina z něj bývá převážena někam na venkov – v roce 2018 bylo nahlášeno 109 skládek a 83 v roce 2017. Politico píše, že výrobci drog přicházejí stále s novými nápady, jak se jej zbavit: V mycích linkách pro automobily či třeba v hnojivech. Odpadní kyseliny přitom působí problémy v odpadních systémech, chemické látky mohou být zdraví nebezpečné a dostávají se do spodních vod. K tomu se přidávají vysoké náklady na likvidaci odpadu.

z malých kriminálníků se stávají bohatí podnikatelé, kteří se pohybují na trhu nemovitostí či třeba cestovních agentur

Politico tvrdí, že výroba a obchod s nezákonnými drogami těží v Nizozemí z „rozvinuté kriminální sítě“ a podle policejních odborů Nizozemí připomíná takzvané narko-státy. Tedy země, kde jsou veřejné instituce penetrovány vlivem a penězi drogových mafií. Policie prý sleduje, jak se „z malých kriminálníků stávají bohatí podnikatelé, kteří se pohybují na trhu nemovitostí či třeba cestovních agentur“. Ministr spravedlnosti Ferdinand Grapperhaus proto představuje soubor nových zákonů, který má boj s nimi usnadnit. Hovoří ale i o nutnosti změnit přístup celé EU. A Politico dodává, že současný stav může odrážet i nizozemskou „politiku tolerance“ vůči prodeji marihuany a prostituci.

Zdroj: patria.cz

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno