Polští poslanci schválili užívání marihuany k léčebným účelům. Zákon ještě musí schválit senátoři

Výsledek obrázku pro gajewski legalizacePolský Sejm schválil zákon legalizující užívání omezeného množství marihuany k léčebným účelům. Pro jeho přijetí hlasovali téměř všichni poslanci. Jen dva byli proti a jeden se hlasování zdržel. Zákon ještě musí schválit senátoři. Nová legislativa lékárnám umožňuje, aby připravovaly léky z dovezeného kanabisu. Možnost pěstovat marihuanu pro lékařské účely v Polsku totiž poslanci zamítli. Rekreační užívání této lehké drogy zákon nedovoluje.

Dolní komora polského parlamentu schválila zákon legalizující užívání limitovaného množství marihuany k léčebným účelům. Rekreační užívání této drogy ale právní předpis nadále nepřipouští. Pro jeho přijetí ve 460členné sněmovně hlasovalo 440 poslanců, jen dva byli proti a jeden se hlasování zdržel, informovala média.

Text zákona stanoví, že léky na bázi kannabisu mohou na lékařský předpis připravovat lékárny z dovezených surovin. Možnost pěstovat marihuanu pro lékařské účely v Polsku, jak s tím počítal původní návrh, totiž poslanci zamítli.

Aby mohl nový normativní akt vstoupit v platnost, je potřeba jeho schválení i v Senátu. Pak ho ještě bude muset podepsat prezident.

Původní návrh předložil loni v únoru Piotr Marzec-Liroy, bývalý člen Sejmu za hnutí Kukiz’15, které je v dolní komoře po volbách v roce 2015 třetí nejsilnější stranou. je nezávislým poslancem.

Diskuse o lékařském využití kannabisu v Polsku se zintenzivnila před dvěma lety po mediálně sledovaném propuštění lékaře velké dětské nemocnice ve Varšavě. Doktor podával dětským pacientům pokusně marihuanu, aniž o tom informoval vedení nemocnice.Výsledek obrázku pro polsko magazín legalizace

Případ loni znovu připomněl levicový poslanec Tomasz Kalita, kterého postihla rakovina mozku. Letos v lednu zemřel.

Užívání marihuany k lékařským účelům je povoleno i v dalších zemích Evropské unie, včetně České republiky.

 

Zdroj: irozhlas.cz

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno