Poslanecký návrh na legalizaci marihuany u ministerstva narazí, léčebné konopí by ale mohly hradit zdravotní pojišťovny

Růženka Hokešová se narodila s onemocněním, které je u drtivé většiny dětí neslučitelné se životem. Patauův syndrom postihuje jednoho narozeného z pěti tisíc. Většina miminek umírá několik dnů či týdnů po narození, Růženka však překonává rekordy. Dnes jí je šestnáct měsíců. „Když přišla loni v červnu na svět, její páteř byla znatelně zakřivená, na obou rukách měla šest prstíků. Jediné zvuky, které vydávala, bylo pouze chrčení. Tělíčko postihovaly záškuby, které se později ukázaly jako epilepsie,“ popisuje její otec Miroslav Hokeš.

Na epileptické záchvaty Růženka nejprve užívala lék Valproát, který lékaři běžně na epilepsii předepisují. Záchvaty sice ustaly, ale naprosto se zastavil dívčin vývoj, v podstatě jen ležela. Růženka dostávala i další léky. „Děti s tímto onemocněním však na léčiva reagují úplně jinak než ostatní. Například zatímco Diazepam má na jiné uklidňující účinky, na dceru působilo léčivo opačně, nemohla usnout a uklidnit se,“ popisuje Růženčin tatínek. Zhruba po půlročním boji s účinky klasických léků se Růženčini rodiče rozhodli vyzkoušet léčbu konopím. „Sami jsme si aktivně vyhledali, jak funguje, a koupili konopí ve formě CBD oleje,“ říká otec.

Růženka začala užívat olej po malých kapkách, které jí rodiče přidávali do jídla. Během tří dnů nejenže ustaly záchvaty, ale Růženka se velmi zlepšila i ve vývoji. „Začala se zajímat o okolí, sledovat, co se děje, dokonce se naučila držet i lahvičku, hrát si s hračkami, umí se otočit na bříško, a dokonce jí začaly i růst vlásky. Podle lékařů se naprosto vymyká své diagnóze,“ popisuje Miroslav Hokeš a dodává: „Je zvláštní, že se začala takto zlepšovat prakticky ihned poté, co jsme vyzkoušeli konopný olej. Prokázanou tuto souvislost nemáme, na druhou stranu by to byla obrovská náhoda.“

Co obsahuje léčebné konopí

 • Jedná se o sušené samičí květy rostliny Cannabis sativa L. nebo Cannabis indica L. Konopí obsahuje trans-tetrahydrokanabinol (THC) a kanabidiol (CBD).
 • Kanabidiol je nepsychotropní látka, která má mnoho prokázaných pozitivních účinků – je protizánětlivý, ochraňuje nervová vlákna, potlačuje křeče a bolesti. V léčebném konopí může být obsažený až z 19 procent.
 • THC je psychoaktivní složkou konopí, která má protizánětlivý účinek a potlačuje bolest. Je ale zároveň zodpovědná za nežádoucí účinky: například vyčerpání, paranoiu, riziko rozvoje psychotických onemocnění, spavost, problémy s pamětí, neklid či podrážděnost. V léčebném konopí může mít látka podíl až 21 procent.

Pomoc od křečí a bolestí

Konopí užívá také čtyřiačtyřicetiletý Roman Vaníček, který trpí těžkou formou roztroušené sklerózy. Kvůli postupujícímu onemocnění má mimo jiné problémy s hybností ruky i s artikulací a není mu téměř rozumět. „Dostávám konopný olej po kapičkách a vždycky se mi po něm uleví. Daří se mi po něm lépe vyslovovat a ruka je také lepší,“ popisuje s velkou námahou Vaníček.

Léčebné účinky konopí potvrzují i lékaři. Konopné léky zatím smí předepisovat jen 58 doktorů, kteří zažádali o speciální registraci. Jedním z nich je Radovan Hřib, vedoucí lékař Centra léčby bolesti FN u sv. Anny v Brně. Patří k doktorům, kteří předepsali nejvíce konopných léků v ČR vůbec. Letos vystavil tyto recepty zhruba 150 pacientům, všem na chronickou bolest různého původu. S výsledky je spokojen. Aktuálně ho příjemně překvapil případ pětaosmdesátileté pacientky se silnými bolestmi zad. „Pacientka má mnohočetné degenerativní změny páteře. Osobně jsem byl skeptický, zda této paní konopí pomůže, ale jsem velmi příjemně překvapený,“ říká Hřib. Pacientka konopí inhaluje pomocí takzvaného vaporizéru, který se naučila sama obsluhovat. „Konopí není všelék, některým pacientům nepomůže, ale je vcelku bezpečným lékem, který stojí za vyzkoušení,“ uzavírá lékař.

Málo lékařů a příliš drahé léky

Ne každý, kdo by chtěl léčbu vyzkoušet, však má dnes ke konopí přístup. Dlouhodobé bolesti trápí i pana Václava z Liberce, kterému letos bude osmdesát let. „Vzhledem k jeho věku i dalším chorobám už lékaři tatínkovi operaci nedoporučují. Což ho děsí, protože má bolesti ve dne v noci, navzdory silným návykovým lékům, které bere,“ popsala redakci HN jeho dcera Michaela. Ráda by pro svého otce vyzkoušela léčebné konopí. „V našem okolí ale žádný lékař s oprávněním předepisovat tyto léky není a nejsem si jistá, zda by nás doktoři v Praze vzali,“ vysvětluje.

Lékaři, kteří o speciální registraci opravňující předepisovat léčebné konopí zažádali, zatím působí především v Praze, v Brně, ale i v Jihlavě, Plzni, v Českém Krumlově, Opavě, Havířově, Mostu nebo Kopřivnici. Rozhodně je ale pacienti nemají v každém větším městě a nemohou spoléhat ani na to, že je tito lékaři vezmou do péče.

Další překážkou pro pacienty je cena konopných medikamentů. Průměrně spotřebují zhruba 10 gramů konopí za měsíc, za které zaplatí 1400−1800 korun. Pacient se silnou bolestí, který potřebuje několikanásobně větší množství, vydá za měsíc i několik tisíc korun.

Skupina poslanců teď navrhuje, aby si lidé napříště směli sami vyrobit až 1250 gramů sušiny konopí a zdarma věnovat až 30 gramů konopí druhému člověku. „Tímto návrhem chceme mimo jiné řešit i přístup lidí k léčivému konopí,“ říká autor poslaneckého návrhu Tomáš Vymazal (piráti). K jeho návrhu se připojilo dalších 40 zákonodárců včetně některých poslanců z ODS, TOP 09, ANO nebo STAN. Poslanecká iniciativa ale naráží na velkou kritiku ministerstva zdravotnictví. „Ukázalo se, že například ve státech, kde bylo konopí legalizováno, se zvýšil počet dopravních nehod právě v důsledku jeho užívání,“ říká mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová s tím, že návrh české novely ostře kritizuje i Mezinárodní úřad pro kontrolu omamných látek se sídlem ve Vídni.

Konopí hrazené pojišťovnami

K poslaneckému návrhu na úplnou legalizaci marihuany jsou skeptičtí i někteří lékaři. Jedním z problémů je podle nich dávkování a jakost vypěstované byliny. „Je to problematické. Pacient si doma bude těžko schopný vypěstovat konopí, které bude obsahovat potřebné množství léčivé látky. Problém je i to, do jaké míry může člověk odhadnout správné dávkování podomácku vypěstovaného konopí,“ říká pražský neurolog Evžen Nešpor.

Podobně uvažuje také výše jmenovaný pan Václav z Liberce. I on přemýšlel o tom, že by si s dcerou pěstovali bylinu sami. „Jenže bydlíme v činžáku bez balkonu a nevím, co by nám vzešlo z truhlíku za oknem,“ přemítá.

Kde má konopí dobré výsledky

Léčba bolesti

 • Pomáhá při bolestech způsobených degenerativními změnami páteře či kloubů nebo onkologickým onemocněním.

Roztroušená skleróza

 • Konopí neumí zpomalit postup nemoci, pomáhá ale uvolňovat křeče svalů včetně střev nebo svalů v obličeji.

Úrazy

 • Lékaři předepisují konopí i pacientům po úrazech s poškozením míchy či při úrazech mozku.

Povzbuzení chuti k jídlu

 • Konopí má účinky i u onkologických pacientů, kteří kvůli léčbě nemoci ztrácejí chuť k jídlu.

Parkinsonova choroba

 • Zmírňuje neurologický třes.

156 receptů

 • vydali lékaři na léčebné konopí v listopadu letošního roku. V lednu to přitom bylo jen 38 receptů.

58 lékařů

 • má dnes oprávnění předepisovat léčebné konopí.

624 gramů

 • konopí si v listopadu vyzvedli pacienti v lékárnách. To je více než trojnásobek oproti lednu letošního roku.

Vypěstovat rostlinu s obsahem potřebných látek totiž není jednoduché. Výroba léčivého konopí, které předepisují lékaři a pacienti si ho vyzvedávají v lékárnách, je poměrně sofistikovaná. „Sušený konopný květ musí obsahovat přesně definované množství a druhy léčivých kanabinoidů při zachování mnoha dalších jakostních parametrů,“ vysvětluje Luděk Novák z firmy Elkoplast Slušovice, která léčivé konopí v Česku vyrábí. Jinak vypadá konopí, které si pěstují uživatelé marihuany pro její psychotropní účinky, tedy konopí s vysokým obsahem látky THC, a jiné složení by měl mít produkt určený pro léčebné účely.

Lékaři upozorňují i na další možná úskalí podomácku pěstovaných bylin. Konopí totiž umí z okolí aktivně nasávat toxické látky, například těžké kovy nebo pesticidy. Patří mezi nejsilnější přírodní bioakumulátory vůbec, a proto je potřeba ohlídat kvalitu vypěstované rostliny.

Psychiatři navíc varují, že nevhodně ošetřované konopí může u některých lidí spustit závažné psychické onemocnění. „V marihuaně, která je pěstovaná na umělém světle, vznikají látky, které mohou spouštět například schizofrenii. Mnozí lidé po takových experimentech končí na našem oddělení,“ poznamenává Martin Anders z Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice.

Problém vidí také Martin Jarolímek. Odkazuje na výzkum Psychiatrického centra Praha, který zaznamenal, že některé speciálně šlechtěné odrůdy marihuany mají v sobě až 20 procent THC − látky, která je odpovědná za psychotropní účinky. „U těchto speciálně šlechtěných typů marihuany téměř schází látka kanabidiol, která je považována za brzdu proti schizofrenii a u marihuany pěstované v přirozeném prostředí je normálně obsažena,“ připomíná.

Mnozí lékaři proto vidí cestu k léčebnému konopí jinde než v legalizaci marihuany. „Byl bych spíš pro to, aby pacientům na konopí přispívaly pojišťovny,“ říká neurolog Nešpor. Podobný názor má plzeňský lékař Štěpán Bejvančický. „Pojišťovny konopí hradí například v Německu,“ upozorňuje.

Myšlenku teď zvažuje ministerstvo zdravotnictví, podle kterého by na léčebné konopí mohl přispívat buď stát formou dotací, nebo by ho mohly částečně platit zdravotní pojišťovny.

„Jedna možnost se týká úhrady z veřejného zdravotního pojištění, druhá příspěvku ze státního rozpočtu,“ uvedl pro iRozhlas ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. V případě, že by se do úhrady léčebného konopí zapojily zdravotní pojišťovny, mohly by podle Vojtěcha přispívat zhruba 75procentní úhradou z celkové částky. Ministerstvo zdravotnictví slibuje, že problém vyřeší v nejbližší době.

Zdroj: Hospodářské Noviny – Lukáš Bíba

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno