Konopí a posttraumatická stresová porucha (PTSD)

Posttraumatická stresová porucha (PTSD) je onemocnění, které spouští prožití extrémního traumatického stresu, zpravidla v situacích, kdy se postižený setkává se smrtí nebo ohrožením života a prožívá stav strachu a bezmoci. Typicky se projevuje vracejícími se vzpomínkami na prožitou událost v podobě náhlých nekontrolovatelných záblesků či nočních můr. Tento stav může vyvolávat stres, úzkosti, deprese, někdy agresivní chování a izolovanost, typická je také emocionální odtažitost (Armentano, 2015).

Dle některých výzkumů mění PTSD strukturu a funkci amygdaly, která je považována za centrum emociální paměti a strachu. Endokanabinoidní signalizace v mozku je u pacientů s PTSD obzvláště silná.

Je pravděpodobné, že schopnost kanabinoidů ovlivňovat procesy paměti s účinností léčby souvisí, zejména pak jejich vliv na odstranění podmíněného strachu (Backes, 2016). Výsledky probíhajících studií fyziologických procesů poukazují například na příznivý vliv na celkové zmírnění příznaků nemoci, zlepšení spánku, snížení frekvence nočních můr

a příznaků hyperaktivity (Roitman et al., 2014). Za pozornost stojí také účinek kanabidiolu (CBD), který vykazuje značné anxiolytické účinky a může tak pozitivně ovlivňovat stavy úzkosti. Některé práce naznačují, že se jedná o slibný lék ulevující od úzkosti, panické poruchy, sociální fobie či obsesivně kompulzivní poruchy (Blessing et al. 2015).

 

Zdroje a další četba:

Backes, M., Weil, A., & Kozák, J. (2016). Konopná lékárna: praktický průvodce světem léčivé marihuany. Olomouc: Fontána.

Armentano, P. (2015). Klinické využití konopí a kanabinoidů. (G. Carter, D. Sulak, & E. Toby Goldsteinova, Eds.) (1st ed.). Praha: PACIENTSKÝ SPOLEK KOPAC. Retrieved from http://www.kopac.cz/ke-stazeni/.

Roitman, P., Mechoulam, R., Cooper-Kazaz, R., & Shalev, A. (2014). Preliminary, Open-Label, Pilot Study of Add-On Oral Δ9-Tetrahydrocannabinol in Chronic Post-Traumatic Stress Disorder. Clinical Drug Investigation, 34(8), 587–591. http://doi.org/10.1007/s40261-014-0212-3

Blessing, E. M., Steenkamp, M. M., Manzanares, J., & Marmar, C. R. (2015). Cannabidiol as a Potential Treatment for Anxiety Disorders. Neurotherapeutics. http://doi.org/10.1007/s13311-015-0387-1

http://www.magazin-legalizace.cz/cs/articles/detail/1089-iacm-zpravodaj-pacientum-se-stresovymi-poruchami-pomaha-konopi-spat?foto=Boris+Berrea

http://www.magazin-legalizace.cz/cs/articles/detail/1175-konopim-si-lecim-deprese?magazineId=29

POŠLI TO DÁL
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.