Právní status konopí v Belgii

[singlepic id=618 w=100 h=80 float=left]1. Konzumace a držení

Konzumace drog je považována za přestupek pouze pokud se provádí ve skupině. Podle ministerské vyhlášky z ledna 2005 je držení konopí pro osobní potřebu depenalizováno (zbaveno pokut). To znamená, že pokud je vám 18, máte méně, než tři gramy a nekouříte před policejní stanicí nebo soudní budovou, tak nebudete trestáni. Pokud vám je méně, než 18, máte přes tři gramy a jste ve veřejném prostoru nebo jste byl policií zastaven mimo okolí vašeho bydliště, můžete mít problém. Trestem bude pokud nebo za zvláštních okolností i vězení.

2. Kultivace

Je povolena jedna samičí rostlina na osobu. V praxi už byli osvobozeni lidé se 100 a více rostlinami na základě tvrzení, že jsou určeny pro osobní potřebu. Jiní takové štěstí neměli. Asociace Trekt Uw Plant, konopný sociální klub založený v Antverpách, který chtěl založit kolektivní pěstování na základě principu jedné rostliny na člena, byl soudem rozpuštěn za nabádání k užívání drog. Organizace nyní plánuje návrat v roce 2010.

3. Distribuce

Ilegální. Tvrději postihovaná, než před dekriminalizací (nyní to je vždy vězení, dřív to bylo vězení či alternativní trest)

4. Prodej semen a potřeb k pěstování a užívání konopí

Oficiálně to není zakázáno, ale je velmi těžké zde založit growshop. Udělají všechno pro to, aby obchod odstranili. Používají především zákon o nabádání k užívání drog.
V Bruselu je growshop THC, další jsou na cestě.

5. Produkce a distribuce konopných produktů

Legální, ale těžko k nalezení. Jeden hemp shop byl otevřen v Leuven počátkem roku 2006.

Kontakty na konopné aktivisty v Belgii:
TREKT UW PLANT vzw
Lange Lozanastraat 14
2018 Antwerpen
Belgium
Tel. 32 3 2930886

Vztah k ostatním drogám

V poměru k ostatním zemím začala Belgie trochu pozdě přesměrovávat svojí politiku tvrdého vymáhání zákonů  směrem k veřejnému zdraví. Opatření snižující následky začaly být implementovány teprve v posledních letech a situace je stále v různých částech země velmi odlišná (Belgie je rozdělena do tří částí : Vlámsko, Francouzsky mluvící oblast a Brusel).

Ve francouzsky mluvících městech Liege a Charleroi fungují programy snižující rizika několik posledních let a v Liege je dokonce zavedena možnost získat heroin na předpis. Ve Vlámsku je tento proces mnohem pomalejší. Drogová politika v Belgii je založena na zákoně z roku 1921, který byl revidován v letech 1975 a 1994. Úpravy právních postupů jsou také dělány prostřednictvím královských dekretů, které nemusí vždy projít parlamentem.

Držení drog může být trestáno žalářem. V roce 1998 bylo na doporučení zvláštní pracovní skupiny parlamentu všem státním zastupitelům oznámeno, že trestní řízení za držení konopí má nízkou prioritu. Zákon je v tomto bodě velmi nejasný, což činí situaci v jednotlivých částech země velmi různorodou. Záleží jen na místních státních zastupitelích či dokonce členech policejního sboru, jak bude zákon interpretován.

Královský dekret z července 2001 umožnil využívat konopí k léčebným účelům. Podle tohoto dekretu nyní mohou belgičtí lékaři předepsat konopí pacientovi, který si ho pak může zakoupit v Nizozemí, v zařízeních specializovaných na lékařské konopí.

Proti reformě drogové legislativy tradičně stojí Křesťansko-demokratická strana a Vlámský zájem (Vlaams Belang), neo-fašistická strana, která získává na politické scéně velký vliv. Tato strana navíc nejenže blokuje všechny snahy o racionalizaci belgických zákonů, ale navíc se cíleně snaží zvyšovat paniku kolem drog, včetně těch konopných, pomocí veřejných akcí a demonstrací.

Kontakt na drogově politické aktivisty v Belgii:
LIAISONS ANTIPROHIBITIONNISTES

Překlad: Berrea

Zdroj: www.encod.org

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

4 KOMENTÁŘŮ

  1. 165450 998145I dont think Ive seen all the angles of this topic the way youve pointed them out. Youre a true star, a rock star man. Youve got so a lot to say and know so a lot about the topic that I think you ought to just teach a class about it 396635

  2. 603238 195577When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added“ checkbox and now each time a comment is added I get several emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Thanks! 763832

  3. 918366 931301I just want to let you know that Im extremely new to weblog and honestly liked this internet website. Far more than likely Im planning to bookmark your weblog post . You surely come with exceptional articles and reviews. Bless you for sharing your internet website. 695399

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno