Právní status konopí ve Švýcarsku

[singlepic id=607 w=100 h=80 float=left]1. Konzumace a držení

Užívání konopí je ve Švýcarsku nelegální. V rokce 2004 parlament odmítl provést drogovou reformu, která se netýkala jen konopí. (myšlenka byla ujasnit také situaci kolem heroinové náhražkové terapie). Takže konopí zůstává ilegální, konzumace zůstává ilegální, ale tisíce lidí ho kouří a policie, která sama chtěla reformu, přiznává, že je nemožné držet situaci pod kontrolou.

Když kouříte na veřejnosti, třeba v parku, můžete dostat pokutu. Záleží to dost na momentálním rozpoložení policisty, ale když vás uvidí, měl by ze zákona něco dělat.

Pro osoby mladší 18-ti let, na které se vztahuje zákon o mladistvých, je tu možnost jít se svými rodiči dvakrát do sociálního zařízení na konzultaci. Když tam nechodíte, musíte předstoupit před soud pro mladistvé.

2. Kultivace

Musíte zažádat o povolení, pokud chcete pěstovat rostliny s vysokým obsahem THC (například do parfémů) Pokud pěstujete malé množství sami pro sebe, nebývá to problém. V zemi nedávno proběhlo velké tažení proti masové kultivaci konopí, s procesy vedenými proti farmářům a obchodům.

3. Distribuce

Distribuce konopných produktů je legální, ale majitelé obchodů, kteří otevřeně prodávají konopí s vysokým obsahem THC (většinou venkovní, silné, ale přírodně pěstované) mohou očekávat velké pokuty a pobyt za mřížemi.

4. Prodej semen a potřeb pro pěstování či užívání konopí

Legální, přestože v posledních letech se dříve uvolněný postoj vrací k nepřátelství. Mnoho takzvaných konopných obchodů (hempshops) bylo zavřeno, přesto v obchodech konopí můžete stále najít. Často pod pultem, bez nějakého upozornění.

Obchod prodávající zboží spojené s konopím
Zum Hinkelstein, Weichselmattstrasse 4, CH – 4103 Bottmingen

Kontakt na konopné aktivisty ve Švýcarsku : Chanvre Info

Vztah k ostatním drogám

Švýcarsko je federace, takže máme 26 různých zákoníků a 26 různých vlád v 26-ti kantonech (státech). Takže to máte 26 různých zákonů o drogách na stejném základě, ale vymáhání je velmi různorodé, zejména jsou vidět silné rozdíly mezi městskými a venkovskými oblastmi. Kantony s velkými městy jsou proto progresivnější, ve městech jako Zurich nebo Basel získala iniciativa DroLeg více než 60-ti procentní podporu (návrh k ukončení prohibice, který se projednával jako referendum). Konzervativnější kantony mají tvrdší drogovou politiku.

Dnes má Švýcarsko velice pokročilé zákony o drogách, přijímají poškození snižující (harm reduction) řešení, jako heroinová substituční terapie a speciální místnosti pro injekční uživatele drog. Osoby dohlížející na veřejné zdraví stojí za ještě většími reformami, včetně dekriminalizace konopí a kontrolovaného trhu. Navzdory všem snahám nastolit legální mantinely drogovému trhu nebyl dosud schválen žádný zákon směřující tímto směrem. Diskuze o problému je upřímná a přináší zjištění, že nejen nelegální, ale i legální drogy by měly být prodávány kontrolovaně.

Výměna jehel je již běžnou praxí, dokonce můžete vidět i zásobníky se stříkačkami v jediné ženské věznici v zemi. Ve městech je mnoho míst určených k aplikaci drog a testování tablet na hudebních akcích má státní podporu. Od roku 1996 vstupují na scénu programy pro kontrolu užívání heroinu a přinášejí pozitivní výsledky. Poškození snižující programy se prosazují především díky soukromým organizacím. Jedna taková přestala vyměňovat jehly, protože nechtěli pokračovat v programu, když se státní politika nehýbala z místa.

Pravicoví politici bojují proti všem těmto řešením. Mají organizaci zvanou „Dachverband für Abstinenzorientierte Drogenpolitik – DAD“ (Platforma pro drogové zákony orientované na abstinenci). Pokud jim řeknete, aby zavedli abstinenčně orientovanou politiku ve věci alkoholu, začnou hlasitě bránit svobodu jeho uživatelů (protože konzumují především alkohol a proto si myslí, že to musí být správné).

Kvůli svému přístupu bylo Švýcarsko opakované kritizováno OSN. Vláda byla požádána, aby prokázala, že reformy skutečně pomáhají snižovat spotřebu drog. Vláda vždy bránila svoje postupy, odkazujíce na fakt, že mají za cíl chránit veřejné zdraví. Mezitím studie uživání konopí ukazují, že v oblastech s tvrdšími postupy je prevalence užívání vyšší, než v tolerantních oblastech.

V roce 2007 bude Švýcarský parlament projednávat možné změny drogové politiky. Předpokládáme referendum ze strany DAD, pokud k reformám dojde a od konopných/drogových aktivistů, pokud ne.

(pozn. překladatele : k referendu došlo, ale legalizace konopí těsnou většinou nebyla schválena, na rozdíl od „harm reduction“ programů)

Kontakt na drogově politické aktivisty ve Švýcarsku:
DROLEG

Překlad: Berrea

Zdroj: www.encod.org

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno