Právní status užívání konopí ve Španělsku

[singlepic id=581 w=120 h=90 float=left]1. Užívání a držení

Užívání drog v soukromí je povoleno. Držení nebo užívání drog na veřejných místech (na ulici, v autobusu, ve vašem vlastním autě, je-li na ulici, v baru, apod.) není zločin, ale je to porušení zákona: Pokuty jsou minimálně od 300 eur.

2. Pěstování

Pěstování pro vlastní potřebu (pro rekreační léčivé přípravky nebo jiné účely), je povoleno. Pokud soudce zhodnotí, že už se nejedná o pěstování pro vlastní potřebu, bude uznán vinným z trestné činnosti (1 až 3 roky).

3. Distribuce

Prodej omamných látek je zločin. U konopí jde o tresty od 1 roku do 3 let vězení a případně pokuta.

4. Poskytování semen, technologií pro pěstování a užívání konopí, konopné produkty, atd.

Je legální prodávat nebo kupovat semena a ostatní výrobky z konopí (záleží na množství THC).

5. Výroba a distribuce výrobků z konopí

Je legální prodávat nebo kupovat semena a ostatní výrobky z konopí (záleží na množství THC). To je zákon. Policie pak má své vlastní zákony …

Přístup k jiným drogám ..

Ve Španělsku je tradičně tolerantní k užívání látek měnící stav vědomí. Po krátkém období histerie způsobené epidemií nitrožilního užívání heroinu koncem 70 let, se politici obrátili k harm reduction (snižování škod) jako základnímu principu, který společnost dokázala přijmout. To lze pozorovat v  relativní toleranci k užívání konopných i jiných drog na veřejných místech, což je v Evropě celkem unikátní.

Španělské protidrogové právní předpisy jsou založeny na zákonech z roku 1967, které byly několikrát revidovány. Užívání drog nikdy nebylo trestným činem. V roce 1991 byl schválen zákon, který stanovil právní postih za držení i toho nejmenšího množství drog a jeho užívání na veřejných místech.

Tento zákon (Ley Corcuera) je v současné době ostře kritizován  za to, že je diskriminační a kontraproduktivní. Je možné vyhnout se placení pokuty (cca. 300 eur), zapsáním se do léčebného centra, tato střediska jsou zavalena lidmi, kteří ve skutečnosti nepotřebují léčbu (a ve většině případů to nechtějí), zatímco pro ostatní, kteří ji potřebují tam už není místo.

V březnu 2001 schválil katalánský parlament (Generalitat) s podporou všech stran, včetně Partido Popular návrh zákona, který umožňuje užívání konopí k léčbě některých onemocnění.

V červnu 2001  přijala komise smíšená ze členů španělského Senátu a Kongresu skupinu konopných aktivistů.

V březnu 2004 se ujala moci nová vláda, která je přátelská k reformě drogové politiky. Nicméně, není jisté zda to povede k novým návrhům zákonů.

V roce 2000 bylo Španělsko první evropskou zemí, která nabídla podporu projektu „Plán Kolumbie“, silně kontroverzní strategie potírání výroby drog silou, kterou podporuje americká vláda. Později musela španělská vláda  přepracovat tuto pozici, aby se mohla zapojit do společné iniciativy zemí EU ve vztahu ke Columbii.

KONTAKT: Federación de Asociaciones Canábicas, Martín Barriuso, Tel. + 34 670996335

Čtěte také: Národní zpráva Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost 2009 – Španělsko

Překlad: Alexandr Herman

Zdroj: www.encod.org

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno