Právní status užívání konopných drog v Německu

[singlepic id=590 w=120 h=90 float=left]1. Užívání a vlastnění

Užívání konopí není zakázáno, ale vše ostatní (nákup, držení atd.) ano. Pro spotřebitele s malým množstvím existuje možnost vyhnout se trestnímu stíhání. V německých regionech je definice malého množství konopí velmi rozdílná – od téměř žádného množství až po 30 gramů ( Šlesvicko-Holštýnsko). Změny jsou očekávány brzy, což povede k jednotnému standartu 6 gramů v celé zemi.

Intenzita vymáhání práva se liší dle regionů – Bavorsko je nejhorší.

Držení více než malého množství pro vlastní potřebu: pokuta nebo vězení až na 5 let. Pro více než 7,5g obsahu THC: minimálně 1 rok vězení. Lékařské konopí je v Německu prakticky nemožné. Na trhu jsou zde pouze produkty z čistého THC – velmi drahé. Nejvyšší soud rozhodl, že aby mohli nemocní lidé konopí vlastnit, stát jim k tomu musí vydat oprávnění. Jenže požadavky jsou nastaveny tak hloupě, že dodnes nikdo povolení nedostal. Ale 2-3 soudní rozhodnutí povolila několika osobám konopí vlastnit / pěstovat konopí pro zdravotní účely. Jestli se z toho stane trend, uvidíme v příštích letech.

2. Pěstování

Také zakázáno. Neexistuje žádná norma, která to povoluje, ale obvykle se k uzavření případu používá stejného pravidla ´´malé množství´´ jako u vlastnictví. To znamená, že téměř každý pěstitel jde k soudu. Trest je pokuta nebo vězení a na 5 let. Pro více než 7,5g obsahu THC minimálně 1 rok vězení.

3. Distribuce

Pokuta nebo vězení až na 5 let. Při více jak 7,5g obsahu THC minimálně 1 rok vězení. Aby to bylo komplikovanější, trest může být nižší, pokud je případ méně závažný – a trest může být tvrdší, pokud je vnímaný jako ´´organizovaný zločin´´ (minimálně 5 let vězení při více jak 7,5g THC).

4. Poskytování semen, náčiní k produkci konopí, konzumaci konopí atd.

Semena je zakázáno prodávat nebo je vlastnit k nelegálnímu pěstování. Neexistuje legální způsob, jak prodávat nebo vlastnit semínka za tímto účelem. Pěstební i kuřácké potřeby nejsou v Německu problém. Ale prodavač v growshopu by neměl lidem radit, jak konopí pěstovat.

5. Výroba a distribuce konopných výrobků

Není velký problém, ale jsou zde velmi byrokratické způsoby dohledu a omezující limity THC pro konopné potraviny atp. Lidé, kteří kontrolují, za jakým účelem se konopí pěstuje, nejsou vyškoleni, aby viděli rozdíly. Konopné produkty můžete koupit ve speciálních obchodech stejně jako v některých supermarketech a obchodech se zdravou výživou.

Konopné aktivity v Německu – kontakt:

Deutsche Hanf Verband
Lettestr. 3
10437 Berlin
Deutschland Tel 49-(0)30-44716653

E-mail: Georg WURTH

[Martin Steldinger–>tribble@hanfplantage.de]

POLITIKA OSTATNÍCH DROG

Od počátku devadesátých let byly v Německu zavedeny programy ´harm reduction´. Když se koalice Sociálních demokratů a Strany zelených, kteří vytvořili tyto programy přijatelné na regionální úrovni, dostali v roce 1998 k moci, bylo očekáváno, že Německo by mohlo být první zemí, které provede větší reformy v drogové legislativě. Vývoj směrem k liberálnější drogové politice stagnoval však stagnoval. Hlavní současný německý zákon o drogách byl, po kompletní revizi zákona z roku 1971, přijat v roce 1981 a od té doby byl několikrát novelizován.

V německém právu není užívání drog jako takové považováno za trestný čin. Nicméně vlastnění drog může být trestáno, i když v roce 1992 novelizace zákona posílila pravomoci státních zástupců, aby poklesly právní spory za určitých okolností (v případech ´malé viny´, které obecně preferuje držení malého množství).

V roce 1994 vyzval Ústavní soud jednotlivé regiony, aby našly společnou definici pro malé množství. V praxi jsou rozdíly mezi 16 regiony stále značné (například množství považované za malé se v jednotlivých regionech pohybuje mezi 3 až 30g. V severní části země směřuje politika liberálnějším směrem než je tomu na jihu.

Výměna jehel je rozšířená stejně jako předpis metadonu, i když v omezenějším režimu. Německo bylo první zemí, která zřídila tzv. konzumační místa, kam můžou lidé přijít a užít drogu v bezpečném prostředí. V 6 městech, kde byla tato místa založena, podstatně klesly úmrtí způsobené předávkováním. Nicméně, další problémy jako užívání ředěného heroinu nebo cracku, který je na vzestupu zejména v Německu, nemůžou být řešeny touto iniciativou. Zdravotničtí pracovníci nemají pravomoc dělat jakékoli kontroly kvality, protože není legální předávat nelegální drogy druhé osobě.

Zkušební distribuce heroinu probíhá v sedmi německých městech (Hamburk, Frankfurt, Hannover, Mnichov, Karlsruhe, Bonn, Kolín nad Rýnem).

Přeložil: Kyla

Zdroj: www.encod.org

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno