Předchůdci e-shopů: studenti obchodovali s konopím online už v 70. letech

Jedním z předchůdců dnešních internetových obchodů byl prodej konopí prostřednictvím sítě ARPANET v 70. letech minulého století. Dalším pokusem byl prodej margarínu a kukuřičných lupínků s pomocí teletextu ve Velké Británii v roce 1984. V éře moderního internetu proběhl první prodej zaplacený kreditní kartou před 25 lety.

Jedním z příběhů, který může být považován za začátek obchodů na internetu, je případ prodeje marihuany studenty na síti ARPANET, předchůdce současného internetu. Síť spuštěnou v roce 1969 financovalo americké ministerstvo obrany. Fungovala v rámci amerických univerzit.

Právě studenti Stanfordovy univerzity přes své účty na této síti provedli marihuanovou transakci s kolegy z technologického institutu v Massachusetts. Stalo se to v roce 1971 nebo 1972, uvedl novinář deníku The New York Times John Markoff.

Síť ARPANET v roce 1974. CC0/Yngvar

Dalším milníkem pro internetové obchody je považován britský pokus z května 1984, kdy se uskutečnil první legální obchod v rámci systému videotex. Ten kombinoval teletextovou funkci televize s počítačovým systémem vyvinutým programátorem Michaelem Aldrichem.

V rámci pilotního projektu byla připojena i dvaasedmdesátiletá Jane Snowballová, jež si vybrala zboží z nabídky na teletextu. Kromě jiného si objednala od společnosti Tesco margarín, kukuřičné lupínky a vejce. Objednávku odeslala pomocí dálkového ovladače televize.

Za pravý začátek e-komerce už v éře současného internetu je považována transakce, jež se uskutečnila před 25 lety 11. srpna 1994. Platba proběhla kreditní kartou. Phil Brandenberger si přes internetové tržiště NetMarket koupil hudební CD britského zpěváka Stinga. Zakladatel NetMarketu Daniel Mark Kohn vymyslel i první elektronický nákupní košík.

Zdroj: euro.cz

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno