Proč se právě 20. dubna slaví celosvětový den marihuany?

[singlepic id=1547 w=120 h=320 float=left]420 (případně 4:20, 4/20) patří celosvětově mezi nejprofláknutější marihuanová „hesla“. U nás o něm ale stále mnoho příznivců konopí v životě neslyšelo, a proto se v tento slavnostní den pokusíme přiblížit, odkud se vzalo a co vlastně ony tři číslice znamenají.

V anglofonních zemích je běžné psát datum tak, že se jako první uvede měsíc a až poté den – tedy 4/20 může být označení 20. dubna. Stejně tak se s oblibou uvádí, že 4:20 (ať už ráno nebo odpoledne) je správný čas na jointa.

Příznivci konopí po celé zeměkouli na tato tři čísla často odkazují, když hovoří o marihuaně, a mnoho tematických časopisů a výdejen léčebného konopí je má nějakým způsobem zakomponované v názvech. Jak je ale možné, že se toto na první pohled nic neříkající heslo stalo tak populární, že vedlo až ke vzniku mezinárodního svátku, byť pouze v konopných kalendářích?

Po stopách kultu 420

Tradičně se uvádí, že tento výraz začali v sedmdesátých letech používat kalifornští teenageři, kteří chodili na střední školu ve městě San Rafael. Jedna skupinka mladých huličů se „originálně“ přezdívala Waldos podle místa u velké zdi (anglicky wall), kde se každý den po škole scházeli na prvního odpoledního jointa.

Waldos plánovali sklidit jakési opuštěné konopné pole, přičemž sraz před akcí si domluvili ve čtyři hodiny a dvacet minut odpoledne u sochy Louise Pasteura na školním dvorku. [singlepic id=1548 w=320 h=240 float=center]

Jelikož ale neznali přesnou lokaci onoho políčka a na poprvé ho neobjevili, museli se na místo vrátit druhý den.
Následovalo několik dalších neúspěšných pokusů objevit tajné místo, přičemž před tím si chlapci pokaždé domlouvali sraz ve „4:20 u Louise“, až s postupem času došlo ke zkrácení a následně se z tohoto hesla stal oblíbený výraz všech příznivců marihuany v celé Kalifornii.

Nebo to bylo všechno jinak?

Vedle této hypotézy existují i další, jako například ta o fanoušcích kapely Grateful Dead (ti si zase přezdívali Deadheads), kteří také žili v oblasti kolem San Rafael a tento výraz údajně používali ještě dříve než Waldos.

Když se člověk snaží vypátrat skutečný původ hesla, hrozí nebezpečí, že se rychle zamotá do množství hypotéz, které kolikrát nemají daleko k teoriím o mimozemských civilizacích. Že by s tím nakonec opravdu poprvé přišel nějaký ufon? Vždyť i podle Stopařova průvodce po Galaxii zní odpověď na základní otázku po smyslu života, vesmíru a vůbec „42“, a to má ke čtyřistadvacítce setsakramentsky blízko.

Ať to bylo ve skutečnosti jakkoli, dnes je jasné, že číslovka 420 bude mít pro huliče už navždy zvláštní význam – minimálně po dobu dalších 420 let. Dvacátý duben se stává celosvětově stále populárnějším svátkem, během něhož příznivci konopí vycházejí do ulic a oslavují s přáteli (samozřejmě mohou oslavovat i doma).

Česká shoda náhod – či osudové znamení?

I pro obyvatele České republiky, kteří mají k této bylině pozitivní vztah, je znalost hesla 420 důležitější, než by se mohlo na první pohled zdát – nejenže díky ní můžete chytře identifikovat „spřízněné duše“ v zahraničí, ale především můžete být bez jakékoli námahy za hvězdu večera, jak mi kdysi vyprávěl jeden kamarád, která žil dlouhodobě v Mexiku:

[singlepic id=1549 w=320 h=240 float=right]

„Pokaždé, když jsem šel na party anebo do hospody, stačilo mi jen mezi řečí zmínit, že mezinárodní telefonní předvolba naší země je ono magické číslo 420, a o přísun tamější lahodné marijuany a uznalé pohledy přítomných seňorit jsem až do rána neměl nouzi.“

 

Zdroj: magazin-legalizace.cz, text: Lukáš Hurýsek

 

 

 

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno