Produkce opia v Afghánistánu dosáhla nového rekordu

 

Výroba opia v Afghánistánu dosáhla letos nových rekordních hodnot, uvedla kancelář OSN pro drogy a zločin UNODC. Od loňska stoupla o 17 procent, přičemž osetá plocha se zvýšila o sedm procent. Kancelář to uvádí ve zprávě o opiu v Afghánistánu, který je dlouhodobě největším producentem této drogy na světě.

Hodnota letošní sklizně se odhaduje na 3 miliardy dolarů, což je o padesát procent více než předloni.

Mákem bylo letos oseto 224 000 hektarů půdy. Osetá plocha roste nepřetržitě od roku 2010, kdy se její rozlohu načas podařilo omezit na necelých 125 000 hektarů ze 190 000 v roce 2007. Pomohly k tomu ofenzivy NATO, které z řady míst v provincii Hílmand vytlačily vzbouřence z Tálibánu, a programy podporující pěstování jiných plodin. K poklesu produkce ale přispěl i nadbytek drogy na trhu a choroby máku.

 

S postupným stahováním sil ISAF a předáváním jednotlivých provincií pod afghánskou správu ale plocha začala opět růst. Program likvidace makových polí se snížil o 63 procent. Šéf UNODC Jurij Fedotov proto varoval, že se po odhodu sil ISAF může Afghánistán změnit v narkostát.

Z Afghánistánu už nyní pochází více než 80 procent opia.

 

Zdroj: novinky.cz

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno