Průlom v konopné léčbě. Vědci přišli na to, který gen mění lidské chování pod vlivem kanabinoidů

Vědci ze skotské Aberdeenské univerzity objevili přesnou část DNA, která mění naše chování pod vlivem kanabinoidů, tedy látek, které se běžně vyskytují především v konopí. Využili k tomu technologii CRISPR, která umí části DNA upravovat. V budoucnosti to má lékařům pomoci určit, pro jaký typ pacientů je vhodná konopná léčba.

Konopná léčba je sice každoročně populárnější, zdravotníky ale trápí některé vedlejší účinky. U určitých pacientů, kteří léky s konopím užívají, se například vyskytují deprese nebo různé psychotické stavy. Objevení části DNA, která je za to zodpovědná, by tak mohlo pomoci doktorům posoudit, komu mohou léčbu konopím nasadit. Skotští vědci zároveň doufají, že výzkum v budoucnosti pomůže obecně lépe porozumět závislostem i jejich následné léčbě.

Tým kolem doktora Alasdaira Mackenzieho zároveň při výzkumu na myších zjistil, že odstraněním zmíněného genu v DNA se sníží nejen vliv kanabinoidů na chování, ale i úroveň stresu a chuť na alkohol. „Víme, že existuje spojitost mezi konopím, příjmem jídla a závislostí. Je to komplikovaný příběh, ale nalezením těchto přepínačů v DNA můžeme zjistit, nejen proč někteří lidé trpí při používání kanabinoidů vedlejšími účinky, ale také to, jak naše tělo kontroluje závislost nebo příjem alkoholu,“ vysvětluje Mackenzie. Dodává, že cílem projektu je především vytvořit léky i drogy bezpečnější pro uživatele. To podle něj pomůže nejen lidem, ale i zdravotnictví a ekonomice.

Zdroj: wave.rozhlas.cz

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno