Případ growshopu: soud chce ještě odborný posudek

Soud odročil případ dvojice mužů obžalovaných z toxikomanie kvůli prodeji zařízení k pěstování rostlin. Soud vyslechne ještě posudek lékaře zabývajícího se drogami a závislostí. Po příštím jednání by se mohlo hlavní líčení uzavřít a padnout rozhodnutí. Obžalovaní vinu odmítají a tvrdí, že měli zboží schválené policií. Podle kriminalistů ale bylo v obchodě možné získat komponenty a návod k pěstování marihuany. Případ rozhoduje Obvodní soud pro Prahu 3.

Soud vyslechl jednu z vedoucích policistek z žižkovského oddělení, které mělo případ na starosti. Přehrávaly se také videozáznamy z pražského festivalu výrobců produktů z konopí Cannafest, na kterém bylo vidět zboží vystavované na stáncích.

Policie uskutečnila razii v českých growshopech, tedy obchodech, kde lze koupit i potřeby pro pěstování marihuany, v listopadu 2013. Na začátku byl zásah ve velkoobchodu i v žižkovské prodejně Michala Otipky a jeho obchodního společníka Pavla Smolíka. Obžaloba hovoří o „uceleném řetězci zboží“, které bylo v obchodu k mání – technologie k pěstování, semena, kuřácké potřeby i literatura. Hlavním důkazem v kauze je prý záloha internetových stránek velkoobchodu. Za šíření toxikomanie hrozí dvojici až pětiletý trest vězení.

Otipka se hájí tím, že plnil podmínky zadané policií. Odkazuje na předchozí konzultace s policií, která prý k jeho zboží zprvu neměla námitky. Příště by měl také zaznít odborný posudek lékaře zabývajícího se drogami a závislostí, který podle Otipky vysvětluje, že growshop k pěstování nenaváděl. Podrobnosti nechtěl sdělit, posudek musí nejdřív zaznít před soudem. „Zákon se nezměnil, ale změnil se přístup policie,“ řekl Otipka.Výsledek obrázku pro growshop žižkov legalizace

Otipka se Smolíkem od začátku namítají, že nikoho k pěstování marihuany nenaváděli a do jejich obchodu chodili nakupovat lidé pěstující různé rostliny. Odmítali prý také odpovídat na písemné dotazy zájemců o pěstování marihuany, jinam odkázali prý také pacienty, kteří si chtěli pěstovat konopí pro vlastní potřebu ze zdravotních důvodů.

Policie začala s kontrolami growshopů na území Česka v listopadu 2013. Trestní řízení byla zaměřená na šíření toxikomanie. Podezření podle kriminalistů spočívá v nabízení a veřejném prezentování materiálů, které propagují pěstování a užívání marihuany. Policie zásah dříve zdůvodnila mimo jiné tím, že v Česku od roku 2007 výrazně přibývá vnitřních pěstíren konopí a spolu s tím i kamenných a internetových obchodů, které nabízejí potřebné technologie.

 

Zdroj: tyden.cz

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno