Samoléčba konopím je legitimní požadavek

[singlepic id=1375 w=100 h=80 float=left]Občanské sdružení Legalizace.cz se ztotožňuje s názory a argumenty občana Stanislava Pence, které z jeho úst zazněly na středečním výjezdním zasedání parlamentního výboru pro zdravotnictví v Jáchymově. Penc projevil mimořádnou osobní odvahu, když předáním jedné sušené rostliny ministru zdravotnictví Hegerovi vědomě riskoval vážné problémy se zákonem veřejným spácháním trestného činu za přítomnosti kamer, poslanců i šéfa Národní protidrogové centrály. Velmi názorně upozornil na zásadní problematický bod v připravovaných novelách zákonů, které mají umožnit léčebné využití konopí, resp. marihuany. Společně s panem Pencem požadujeme, aby byla léčba konopím pacientům skutečně zpřístupněna, a to bez zbytečného plýtvání prostředků jak pacientů, tak ze státního rozpočtu, tedy peněz daňových poplatníků. Přes všechny obtíže připravované novelizace, které zdá se spočívají především v zajištění léčebného konopí proti zneužití, je v zájmu všech občanů a především pacientů nastavit celý systém co možná nejekonomičtěji a nejefektivněji. Konopí je skutečně obyčejná léčivá bylina, kterou lze i v kontrolovaných indoor podmínkách pěstovat s minimálními náklady (kvalifikované odhady hovoří o cca. 20 Kč za gram). Ačkoli další náklady spolkne byrokraticky náročný kontrolní a distribuční aparát, pan Penc má naprostou pravdu,když tvrdí, že je zcela nepřijatelné, aby stát od licencovaných pěstitelů léčebné konopí povinně vykupoval a dále přeprodával za cenu vyšší než je dnes na současném černém trhu.

[singlepic id=1376 w= h= float=]

Protože je dnes pro nemocného člověka nemožné konopí legálně získat, musí si ho buď nakupovat předražené a nekvalitní na černém trhu nebo si ho sám levně pěstovat. Tisíce pacientů v ČR tuto možnost i přes možná rizika postihu využívá a je pro nás nepřípustné, aby připravovaný návrh s variantou udělování pěstitelských licencí pacientům nepočítal. Pacienti by měli mít možnost se rozhodnout, zda si konopí za přijatelnou cenu koupí nebo si ho vypěstují sami.

Děkujeme Stanislavu Pencovi a všem dalším občanům, kteří se nebojí vystoupit a i za cenu osobního obětování a rizika perzekuce poukazují na neetické a zastaralé zákony o konopí, které nejenže omezují základní osobní svobody každého občana naší země, ale především každého nemocného občana, který se chce konopím léčit, ale je za současného stavu vnímám jen jako zločinec.

Rádi poděkujeme i politikům, kteří budou naslouchat hlasům pacientů a upřímně se snažit jim pomoci s co možná nejrychlejším zpřístupněním efektivní a levné léčby konopím. Legalizujme léčbu konopím bez dalších zbytečných odkladů a žádejme, aby součástí návrhu byla i možnost samopěstování.

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

2 KOMENTÁŘŮ

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno