Soud uložil Dvořákovi za pěstování konopí k léčbě podmíněný trest

[singlepic id=868 w=100 h=80 float=left]Prostějov – Okresní soud v Prostějově dnes potrestal Dušana Dvořáka, který na Prostějovsku ve velkém pěstoval konopí k léčebným účelům, 30 měsíci vězení s tříletým podmíněným odkladem. Jeho ženu Radomíru obžaloby zprostil. Manželé pěstování konopí nepopírali a nijak se s ním netajili. Obžalobu od počátku odmítali.

Policie u Dvořákových rostliny poprvé zabavila v polovině loňského srpna. V Ospělově, části obce Ludmírov, našla jak sušený materiál, tak stovky rostlin na zahradě. Celkem jich podle policie bylo asi 800, podle Dvořáka ještě víc. Ten léčbu konopím dlouhodobě propaguje. Marihuanu používal například k výrobě mastí nebo tinktur, které rozdával. Konopí podle něj mělo sloužit k výzkumu a policisté je prý sklidili a zabavili nezákonně.

Dvořák tvrdil, že úřady o pěstování konopí informoval a pro svou odbornou společnost Konopí je lék měl řádnou registraci. Podle předsedkyně soudního senátu Ivony Otrubové mu ale nikdo pěstování konopí nepovolil. „Je pravdou, že ministerstvo vnitra toto sdružení zaregistrovalo, nicméně činností tohoto sdružení nemohlo být pěstování konopí,“ řekla soudkyně.

Dvořák se podle ní nepostaral ani o to, aby byly rostliny na zahradě v Ospělově dostatečně zajištěné, o čemž svědčí to, že jich na ní údajně mělo růst víc, než kolik policisté našli. „Evidentně se vám to konopí ztrácelo,“ dodala Otrubová, podle které nemusely být lékařské účely jediným důvodem, proč je Dvořák pěstoval. Polemika o tom, jestli je konopí lék, podle ní na půdu okresního soudu nepatří.

Dvořák si po vyhlášení rozsudku nechal lhůtu na rozmyšlenou, novinářům poté řekl, že se proti němu odvolá a v pěstování konopí k léčbě hodlá pokračovat. „My tohleto zlegalizujeme a vůbec se jich nebudeme ptát, protože ústava nám na to dává právo. Tady tyhlety rozhodnutí vůbec nebudeme respektovat,“ uvedl. Podle jeho právního zástupce Petra Zavadila měla soudkyně možnost uznat Dvořáka vinným, ale současně upustit od potrestání. „Toho bohužel nevyužila, protože se zalekla toho, že by to mohl být průlomový rozsudek ve věci toxikomanie u nás,“ řekl Zavadil.

Státní zástupce Ivo Černík pro Dvořáka v úterý navrhl nepodmíněný trest vězení na 2,5 až tři roky. „Já jsem rád, že senát převzal argumentaci v té podstatné části obžaloby, čili s rozsudkem jsem spokojen,“ řekl novinářům. Doplnil, že případné odvolání proti trestu, který soud Dvořákovi uložil, ještě zváží.

Dvořák v pěstování konopí pokračoval i letos. Dalších více než 300 rostlin policie v Ospělově zabavila při prohlídce na začátku září. Podle Černíka v tomto případě zatím prověřování pokračuje a nikdo ještě obviněn nebyl.

Zdroj: www.ceskenoviny.cz

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno