‚Soudkyně se policii vysmála‘. Majitelka growshopu vyhrála, toxikomanii nešířila

Výsledek obrázku pro razie na growshopy legalizacePolicie definitivně prohrála s provozovateli growshopu. Městský soud v Praze totiž nevyhověl odvolání státního zástupce a podruhé rozmetal obžalobu manželského páru týkající se šíření toxikomanie. Jedná se tak o vůbec první pravomocný rozsudek, který majitele growshopu osvobodil. Kvůli zásahu chce dvojice po policii omluvu.

Martin Levický a Renata Zoubelová provozovali obchody v Praze a Jičíně. Při zátahu proti growshopům v roce 2013 policie dorazila i k nim. Následovaly prohlídky, zabavování zboží, obvinění ze šíření toxikomanie a… Osvobození soudem loni v listopadu.

Státní zástupce se proti prvoinstančnímu verdiktu odvolal, ale nepomohlo mu to. Levický si sice vyslechl roční podmínku a čtrnáctiměsíční zákaz řízení – policie ho usvědčila z pěstování marihuany a již dříve byl potrestán za řízení pod vlivem konopí. Co se týče samotného provozování growshopu, odvolací soud v pondělí potvrdil osvobozující verdikt.

Odvolání se zamítá

U šíření toxikomanie nakonec soudy rozhodovaly pouze o Zoubelové, v obchodním rejstříku figuruje jako provozovatelka obchodů. „V jejím případě se odvolání státního zástupce zamítá a tudíž je pravomocný předchozí rozsudek,“ potvrdila serveru Lidovky.cz mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Původní listopadový rozsudek soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Hany Chaloupkové byl přitom poměrně odvážný a vůči policii nesmlouvavý. Soudkyně zásah proti growshopům označila za zbabělý. “Právní stát nemůže ani v otázkách drogové kriminality postupovat nahodile či měnit koncepci postupu podle toho, jaké volby se právě blíží a který voličský elektorát je aktuálně zajímavé oslovit,” uvedla mimo jiné v písemném vyhotovení verdiktu.

Výsledek obrázku pro razie na growshopy legalizace

Chaloupková dále konstatovala, že Zoubelová neporušila zákon a i kdyby, nepotrestala by ji. “Byla dlouho utvrzovaná policií i jinými orgány státní moci v přesvědčení, že její činnost v oblasti prodeje je legální,“ argumentovala soudkyně.

A v podobném duchu se podle Levického neslo i jednání odvolacího soudu. „Soudkyně jasně řekla, že policie ani neumí opsat paragrafy, normálně se jim vysmála. Konstatovala, že v době cannafestů a plátků jako Legalizace, kde je návod, jak marihuanu pěstovat, vás nikdo nemůže za takovou věc soudit,“ popsal.

Chceme vše vrátit a omluvu

S advokátem se chystá požádat o navrácení všech financí, zboží i semen. A od policie čeká omluvu. „Moje ženabyla při zásahu v šestinedělí, chystám se je žalovat a vyčíslím nactiutrhání, ušlý zisk a tak dále,“ plánuje. Výsledek obrázku pro razie na growshopy legalizacePolicisté se při zásahu zaštiťovali tím, že vedle pomůcek k pěstování marihuany nabízeli materiály navádějící k užívání drogy. Policie však u Zoubelové objevila jedinou knihu týkající se pěstování konopí.

Policie si vyšlápla na growshopy v roce 2013 na základě paragrafu o šíření toxikomanie a výroku Nejvyššího soudu, kdy byli k podmíněnému trestu za šíření toxikomanie odsouzeni majitelé květinářství. Koncem loňského roku soud uznal vinným z šíření toxikomanie i nejvýraznější tvář razie Michala Otipku z největšího growshopu u nás. Od potrestání ale upustil.

 

Zdroj: lidovky.cz, text: Ondřej Golis

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno