Strasti a slasti konopné terapie pacienta Miroslava

Zdravotní problémy pana Miroslava jsou poměrně unikátní, především tedy jejich rozsah. Pacientovi, který raději nechtěl uvést celé jméno, bylo krátce před vydáním 36 let a od dětství trpí nadváhou, jež postupně vedla k rozvoji mnoha dalších onemocnění. Konopí mu poskytuje rychlou a účinnou úlevu od celé řady jejich projevů, což ukazuje na všestrannost tohoto přírodního léčiva. Navíc výrazně zvyšuje kvalitu života i jeho mamince, která je po mozkové mrtvici.

Můžete nám popsat vaše zdravotní problémy?
Odmala trpím nadváhou a ve čtrnácti mi byla diagnostikována anorexie, se kterou jsem se trápil do dvaceti (rekord jsem měl 38 dní, kdy jsem vůbec nejedl). Myslel jsem, že i díky konopí je to za mnou, ale poté co mamka skončila loni s mrtvicí v nemocnici, tak i přes vaporizování jsem se na deset dní zasekl a nejedl. Dále mám Pickwickův syndrom a spánkovou apnoe, hypertenzi 3. stupně, diabetes, artrózu, skoliózu, neprůchodné cévy a bércové vředy. Psychika z toho všeho taky není moc v pohodě.

To trochu zní, jako kdybyste ty nemoci sbíral…
Ono to hlavně není všechno. Zřejmě kvůli zánětům mám chronicky ucpané dutiny, což způsobuje trvale zvýšené teploty 37,6–37,8 °C a bolesti hlavy. A když to doputuje do nosu, tak nemůžu dýchat, když do krku, nemůžu mluvit, když na plíce, tak mám hned teplotu 39 °C a neonové hleny. Jakmile se to dostane ještě níž, tak zvracím a mám takový průjem, že musím i 50x za noc na záchod. Když se to stalo poprvé, musela mě úplně dehydratovaného odvézt sanitka na kapačky. Nejlepší je na to chilli – pomůže ten „brajgl“ dostat ven. Pak si dám konopí a to vše vysuší, vydezinfikuje a já můžu čistě dýchat.

konopí je skvělé, protože jako přírodní antibiotikum ho můžu brát pořád, aniž by klesala účinnost nebo mělo vedlejší účinky

Jaké jste podstoupil konvenční formy léčby?
Léčili mě odmala snad vším, na bolest jsem bral dokonce i opiáty, ale to kvůli játrům a ledvinám nejde donekonečna. Navíc mi zvedaly tlak a ani nebyly tak účinné jako konopí. Jsem také alergický na penicilin a ampicilin, takže mě od útlého dětství ládovali všemi možnými širokospektrými antibiotiky. Dnes mi proto zabírají jedině dvojité dávky, a stejně ne pořádně. Nejen proto je skvělé konopí, protože jako přírodní antibiotikum ho můžu brát pořád, aniž by klesala účinnost nebo mělo vedlejší účinky.

Kdy jste poprvé na vaše zdravotní problémy zkusil konopí a jak to na vás zapůsobilo?
Konopí jsem úplně poprvé zkusil jako teenager, kdy jsem měl zatím „pouze“ anorexii. Bylo to ale jen pro zábavu a po čase jsem přestal. Po vojně jsem začal pracovat chodit na obědy a snažil se normálně jíst, ale jak tělo bylo zvyklé na hladovky, tak vše ukládalo, načež jsem začal rychle přibírat na váze – a na to se začaly nabalovat problémy a diagnózy. Sice jsem přestal pít a kouřit, ale to bylo zjevně málo. Když jsem znovu po letech vyzkoušel konopí, nyní už jako lék, řada věcí se zlepšila: cukr, tlak, zmizely bolesti a psychika šla nahoru. Postupně jsem začal ubírat i na „chemkách“, jak říkám práškům. Místo deseti pilulí denně mám dnes jen šest. Celkové zlepšení je nepopsatelné.

Miroslavova maminka zastřihuje palice.

Kolik konopí měsíčně spotřebujete a v jaké formě jej užíváte?
Co se týče formy, s mamkou používáme mastičky, vaporizér a občas i bong (skleněná dýmka – pozn. red.). Asi dvacet až třicet gramů sušených palic dáváme do masti, která nám vystačí zhruba na deset dní, a dva až pět gramů denně vyvaporizujeme. Spotřeba se mění podle bolesti nebo různých symptomů.

Dělal jsem i koláčky a nebylo to špatné, měly delší účinek, ale zase se na něj dlouho čeká, přičemž my často potřebujeme rychlou úlevu. Zkoušeli jsme i kapsle pana doktora Hřiba z Fakultní nemocnice sv. Anny v Brně, ale stejně jako u koláčků trvá zhruba dvě hodiny, než začnou působit. Když mám bolesti a tlak letí vzhůru, je zkrátka ideální vaporizér – je to jako přírodní nitrák na ten tlak. Inhaluju každé tři minuty, dokud se tlak nedostane zpět na normální úroveň. Tak rychle by ani nestihla přijet sanitka. A samozřejmě kdyby se u nás dal legálně sehnat, moc rád bych vyzkoušel i konopný výtažek – známý u nás také pod názvem fénixovy slzy.

Můžete rozvést i další způsoby, jak konkrétně vám na to spektrum zdravotních potíží konopí pomáhá?
Konopí mi pomáhá i na tak „banální“ věci, jako je třeba ochlazení těla ve vedru – okamžitě se mi lépe dýchá. Obecně díky němu netrpím bolestmi, mám srovnaný cukr (z 22 na 5–7, přičemž samotné léky mi ho nedokázaly snížit pod 14), o hojení otevřených ran a bércových vředů ani nemluvě. Dále mi pomáhá na spánkovou apnoe, výrazně zvyšuje celkovou kvalitu spánku a funguje také jako přírodní kinedryl, když zvracím hleny kvůli výše popisovaným ucpaným dutinám. Díky pravidelnému užívání konopí mám teď o jeden lék na cukr méně, beru jen jedno diuretikum a léky na deprese a bolesti jsem vysadil úplně. V neposlední řadě jsem se přestal tak stresovat a začal normálně jíst, což mi pomohlo zlepšit zažívání.

Žádost lékařky zdravotní pojišťovně z letošního února, aby pacientce v „tíživé sociální situaci“ proplácela konopnou léčbu. Pojišťovna bohužel doposud nevyhověla.

Odkdy vám konopí předepisuje lékař?
Oficiální léčebné konopí má předepsané jen mamka. Já bych ho mohl mít také – a určitě nejen na jednou diagnózu, ale sám nemám s lékaři úplně dobré zkušenosti. Stejně si ho pěstujeme a zpracováváme sami. Když například  diabetoložka při první návštěvě zjistila, že mám k tomu všemu cukrovku, tak mi řekla, že bych si měl hledat jiného doktora, protože mi nebude na každou návštěvu volat sanitku. Jako kdyby platila benzín a šoféra ze svého, jinak si to neumím vysvětlit. Zajímavé taky je, že už skoro rok čekáme na vozík pro mamku, která je bez něj prakticky uvězněná doma. (…)

Zdroj: magazin-konopi.cz

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno