Svět bez drog je idealismus, tvrdí odborníci

[singlepic id=189 w=90 h=90 float=left]Svět bez drog je idealismus, který se v praxi nikdy nestane. V rámci represivní politiky, která by měla narkotika zcela vymýtit, se porušují a omezují lidská práva a děje se řada přešlapů.

„Represivní politika, kterou se snaží OSN dojít k cíli, tedy světu bez drog, je nerealistická. V mnoha zemích je za drogové delikty stále trest smrti, v dalších jsou závislí nuceni k léčbě. Lidé v nemocnicích v některých státech nemají přístup k opiu, protože je vnímáno jako droga a ne jako lék. To ukazuje, jak tento přístup selhal,“ tvrdí Robert Veverka ze sdružení Legalizace.

Česká republika má podle něj nakročeno správným směrem, i tak by ale nad drogovou problematikou měla stále probíhat diskuse. Jednou z otázek je například postup policie při prošetřování jednotlivých případů nebo otázka legalizace marihuany. „Umím si představit, že by marihuana mohla být vyškrtnuta ze seznamu nelegálních drog,“ dodal Veverka.

Podle Ivana Doudy z Drop In by drogová politika vždy měla hledat kompromis, rozumnou rovnováhu mezi snadnou dostupností nelegálních drog a tvrdou represí, která nikam nevede. Od konference očekává zejména srovnávání jednotlivých evropských politik a výměnu zkušeností mezi státy. „Nemyslím, že by byla přijata nějaká hluboká opatření, půjde o obecné proklamace. Politiky jednotlivých států jsou totiž příliš odlišné, od coffee shopu v Nizozemí až po země, které nepracují třeba vůbec se systémem kontaktního vyměňování stříkaček a dalších postupů, jež snižují rizika,“ řekl Douda. Represe, které OSN nastolila před deseti lety, je dnes chápana jako silně nereálný cíl, míní Douda.

Podobný názor má i Jakub Frydrych, ředitel Národní protidrogové centrály. Represivní postoj, který v současné době prezentují například Spojené státy americké, tedy tvrdé potírání jakéhokoliv kontaktu s drogou, také neschvaluje. Na stranu druhou, ani přílišná legalizace podle něj nikam nevede. „Musíme se například bavit o tom, jestli marihuana skutečně nemá žádné vedlejší účinky, tak jak je dnes prezentováno. Stále nejsou dokončeny dlouholeté studie,“ uvedl Frydrych.

Dodal, že policie musí vždy jednat v zákonem daných mantinelech. „Pokud české právo vyžaduje potírání obchodu s drogami nebo jejich držení, my to dělat budeme. I tady se ale systém učí a pracuje s rozlišováním jednotlivých deliktů,“ uzavřel Frydrych. Česká legislativa ovšem neumožňuje postup, kdy policie nemusí řízení zahájit, pokud zjistí, že by soudní výlohy byly vyšší než společenská nebezpečnost trestu.

Zdroj: Mediafax

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno