Světové vůdčí osobnosti zahajují kampaň za ukončení války proti drogám

[singlepic id=936 w=100 h=80 float=left]ŽENEVA, Švýcarsko – bývalí světoví vůdci a další osobnosti jako šéf společnosti Virgin Richard Branson zahájili v pondělí globální kampaň k řešení problematiky zneužívání drog na základě signálů, že tvrdé zákroky proti drogové kriminalitě se míjejí účinkem. „Roste vědomí toho, že přístup „války proti drogám“ ztroskotává,“ stojí ve vyjádření Globální komise o drogové politice, která zahájila dvoudenní inaugurační setkání v Ženevě.

Komise je soukromým podnikem, jehož předsedou je brazilský ex-prezident Fernando Henrique Cardoso a dalšími členy bývalí prezidenti Mexika a Kolumbie Ernesto Zedillo a Cesar Gaviria, bývalý šéf zahraničních vztahů EU Javier Solana a bývalý norský ministr a zahraniční vyjednavač Thorvald Stoltenberg. Podle zprávy jsou v komisi také nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa a spisovatel Carlos Fuentes. V danou chvíli nebylo jasné, které z osobností se na schůzce v Ženevě osobně účastní.

„Likvidace výroby a kriminalizace spotřeby neomezily obchod s drogami ani spotřebu drog,“ říká komise. Shrnuje, že škody způsobené korupcí a násilím plynoucími z prohibice „dalece přesahují škody působené drogami.“

Komise tvrdí, že tato problematika je „obklopena strachem a dezinformacemi“ a chce spustit veřejnou debatu podle stejného scénáře, jako v roce 2009 učinila Latinskoamerická komise, jejímiž lídry jsou právě Cardoso, Zedillo a Gaviria.

Mezi zvažované myšlenky patří změny v systému kontroly drog OSN, přehodnocení úspěšnosti operací proti výrobcům a obchodníkům, rizik a přínosů trestání držení drog a efektivity léčebných programů.

Zdroj: France24

Překlad: Michal

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno