Technické konopí, nebo marihuana? Pěstitelka ze Třebové kritizuje zásah policie

frimlovaČeská Třebová – Už téměř dva měsíce se policie zabývá případem pěstitelky konopí z České Třebové. Výsledky odborné expertizy by v nejbližší době měly objasnit, co žena na záhonku nedaleko centra města pěstovala. Technické konopí, nebo marihuanu?

„Listy si sypu do polévky a dělám z nich špenát, a hlavně se mi ty rostliny líbí,“ líčí pěstitelka. Zatímco ona zarytě tvrdí, že šlo o technické konopí, policie k případu mlčí. „V současné době nemůžeme zveřejnit výsledek odborné expertizy, a to z důvodu následných úkonů v trestním řízení,“ reagovala na otázky policejní mluvčí Lenka Vilímková. Skoupá na slovo byla od samého začátku, a to kvůli tomu, že pěstitelka konopí si ihned po zásahu kriminalistů podala stížnost na jejich postup ke Generální inspekci bezpečnostních sborů.

Byl konec prázdnin, když policisté Stanislavě Frimlové sklidili celý záhon konopí. „Přelezli plot a všechno mi ořezali,“ stěžovala si žena nad strništěm. Celý zásah líčila poměrně dramaticky, nechybělo prý přetlačování o dveře, naopak v jejím podání policistům chybělo povolení ke vstupu na pozemek. Žena, která je v invalidním důchodu, nebyla spokojená ani s chováním policistů na služebně, odkud jí údajně neumožnili odchod pro léky. Marně prý také kriminalistům nabízela dokumenty o pořízení semen.

Stížnost pěstitelky podle Lenky Vilímkové prověřuje oddělení vnitřní kontroly. „Postup policistů na místě byl prověřován státním zastupitelstvím, které neshledalo žádné pochybení. Obecně lze říci, že policie na místě postupovala v souladu se zákonným ustanovením uvedeným v trestním řádu a na základě řádného povolení okresního soudu. Paní pěstitelka neposkytla na místě zasahujícím policistům patřičnou součinnost,“ hájí postup zasahujících policistů mluvčí.

Zdeněk Skřepek z Okresního státního zastupitelství nechtěl případ komentovat. „Prověřoval jsem jen zhruba dvacet procent případu,“ uvedl na vysvětlenou. Konkrétní informace neposkytla ani mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů Radka Sandorová, která uvedla: „Ve věci dotazovaného podání nebyla Generální inspekce bezpečnostních sborů příslušná a z tohoto důvodu byla věc předána orgánům v dané věci příslušným. A o této skutečnosti byla oznamovatelka řádně vyrozuměna.“ Jasno do případu vnese až orlickoústecká policie, respektive očekávané výsledky expertizy.

Klíčová pro další vývoj případu bude hodnota THC v zabavených rostlinách. Cannabis sativa, tedy technické konopí, má obsah THC do 0,3 procenta. Podle zákona č. 167/1998 Sb. lze takzvané technické konopí (s obsahem THC do 0,3 procenta) doma pěstovat na ploše do 100 metrů čtverečných, a to i například pro výrobu mastí pro vlastní potřebu. Když odborná expertiza prokáže THC vyšší než 0,3 procenta, jde o trestný čin, připomíná mluvčí Lenka Vilímková.

Pokud se potvrdí technické konopí, rostliny se vrátí

vilimkovaÚstí n. O. – Policejní mluvčí Lenky Vilímkové jsme se zeptali:

Můžete prosím obecně formulovat, jaké pravomoci má policie v podobných případech, kdy jde odebrat vzorek konopí? Jaká je tedy velikost vzorku? Může policie bez povolení vstoupit na soukromý pozemek? Dostane pěstitel šanci předložit doklady o koupi semen?

Policie v podobných případech postupuje na základě paragrafového ustanovení v trestním řádu, popřípadě v Zákoně o Policii České republiky. Na pozemek, kde se pěstuje konopí, můžeme vstoupit vždy na základě povolení státního zástupce a soudce. Pěstitel vždy dostane možnost předložit potřebné dokumenty.

Pokud by, obecně, expertiza potvrdila technické konopí, co se se zabavenými rostlinami stane?
Získá je pěstitel zpět, nebo může žádat náhradu škody?
Pokud se odbornou expertizou potvrdí, že se jedná o technické konopí, rostliny se vrátí majiteli. Pokud pěstitel prokáže patřičná oprávnění k pěstování technického konopí, tak i v tomto případě se mu konopí vrátí.

Když odborná expertiza v podobných případech prokáže THC vyšší než 0,3 procenta, jak bývají případy kvalifikovány a jaký trest může pěstiteli hrozit?

Když odborná expertiza prokáže THC vyšší než 0,3 procenta, jedná se o trestný čin nedovolené pěstování rostlin obsahujících omamnou nebo psychotropní látku, výše trestu záleží na množství pěstovaného konopí, případně trestný čin nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy.

Podle zák. č. 167/1998 Sb. lze technické konopí (s obsahem THC do 0,3 procenta) doma pěstovat na ploše do 100 m², a to i například pro výrobu mastí pro vlastní potřebu. Jsou policisté dostatečně vyškolení v tom, aby uměli rozeznat technické konopí od marihuany?

Vždy se postupuje na základě výsledků znaleckého zkoumání, na místě vizuálně nelze rozpoznat, zda jde o technické konopí, nebo o marihuanu.

Autor: Šárka Mikulecká, Zdroj: Orlický.deník.cz

 

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno