Ukládá se THC v tělesném tuku a přetrvávají jeho účinky?

Mýtus:
THC se ukládá po aplikaci v tukové tkáni, odkud se pomalým uvolňováním dostává zpět do krevního oběhu. I nepravidelní nebo mírní uživatelé marihuany jsou tak neustále intoxikováni, aniž by v posledních dnech drogu užívali. To potvrzuje skutečnost, že často i lidé, kteří marihuanu několik dní neužili, mají pozitivní test při dopravní kontrole.

Fakt:
V tukových buňkách se ukládá spousta různých látek, THC nevyjímaje. Skutečnost je ale taková, že THC se v těle poměrně rychle metabolizuje na jiné látky, které nemají na člověka prakticky žádný vliv, ať už negativní nebo záporný. I to málo THC, které se v tuku uloží v nezměněné formě, podléhá rychlému rozkladu díky teplotě a přítomnosti různých tělu vlastních látek. Koncentrace THC v těle tak klesne pod psychoaktivní hladinu (asi 10 mg THC) typicky po dvou až čtyřiadvaceti hodinách od aplikace, přičemž spodní hranice odpovídá spíše menšímu jointu, zatímco horní solidní porci konopného jídla. V tukových buňkách se tak ukládají zejména psychicky neaktivní metabolity; a právě ty se detekují při silniční kontrole. Pozitivní test tedy neznamená, že je člověk pod vlivem. Znamená jen to, že někdy v minulých dnech pod vlivem byl.

POŠLI TO DÁL
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

1 KOMENTÁŘ

  1. K Faktu:
    Vim že jako častý uživatel mam v těle uložené THC nad hladinu zákona. A ač nemam jediný prohřešek za to. Zeptám se, vím že existuje test který prokáže že THC v krvi změřené testy policie nění aktivní a ja v danou dobu nebyl pod vlivem. O jaký test se jedná? A jaká je jeho cena při vyžádaní…

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno