Tisková zpráva k operaci „GRAMEN“

[singlepic id=1050 w=100 h=80 float=left]Národní protidrogová centrála SKPV PČR – Zadržena organizovaná skupina 15 osob, která se zabývala indoor pěstováním konopí a následnou výrobou marihuany a to na celém území ČR.

Koncem měsíce dubna 2011 byla policisty Národní protidrogové centrály Služby kriminální policie a vyšetřování (dále jen NPC) ukončena operace s krycím názvem „GRAMEN“.

Po více než ročním rozpracování a prověřování trestné činnosti byla ve spolupráci s URN, ZJ Krajského ředitelství policie Plzeň a České Budějovice, Vojenské policie, Generálního ředitelství cel, SPJ, SLZ Praha a ÚZSVM Praha zadržena organizovaná skupina 15 osob národnosti ČR, Vietnam, Kanada a Bosna a Hercegovina. Skupina pachatelů, se zabývala indoor pěstováním konopí a následnou výrobou marihuany a to na celém území ČR. Kromě toho část pachatelů prostřednictvím dvou obchodních společností prodávala jak v kamenných obchodech, tak na internetu formou maloobchodu i velkoobchodu komponenty určené pro indoor pěstování konopí. (growboxy, homeboxy, osvětlení, ventilace, hnojiva, komponenty závlah, pěstební media, nádoby, folie a další). Současně se prostřednictvím internetu zabývala poradenstvím potřebným k pěstování konopí včetně prodeje semínek. Zboží prodávali různým subjektům, a to zejména na území České republiky a Slovenské republiky.

[singlepic id=1051 w=320 h=240 float=]

Prodej technologií k indoor způsobu pěstování rostlin, je v současné době velice rozsáhlým problémem nejen v České republice. V zásadě se dá říci, že přes obecné proklamace prodejců, jsou tyto technologie využívány převážně k nelegálnímu pěstování konopí.
Při provedených domovních prohlídkách, prohlídkách jiných prostor a pozemků bylo nalezeno a zajištěno celkem 10 kompletních velkokapacitních pěstíren marihuany s minimálně 3.000 ks rostlin konopí v různých fázích růstu, matečních rostlin a klonů, 15 kg sušené marihuany, dále 5 motorových vozidel v hodnotě cca 2.500.000,- Kč, finanční prostředky ve výši cca 1.000.000,- Kč a 2 velkoobchodní sklady s kompletní technologií pro vybavení pěstíren v celkové hodnotě cca 30.000.000,- Kč.

V rámci akce Gramen je po jedné osobě v současné době vyhlášeno celostátní pátrání a nadále probíhají šetření k dalším osobám, které se na uvedené trestné činnosti podílely.

V současné době je 6 osob stíháno vazebně pro zvlášť závažný zločin nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy dle § 283 odstavce 1, 2 písm. a), 3 písm.c ) a 4 písm. b) trestního zákoníku, kdy pachatelům hrozí v případě prokázání viny trest odnětí svobody na 10 až 18 let.

Zpracoval:
kpt. Bc. Michal Hammer
tiskový mluvčí NPC
4. 5. 2011

vrchní rada plk. Mgr. Jakub FRYDRYCH v.r.
ředitel

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno