TZ – Novelizace zákona situaci kolem konopí nezměnila. Na Parukářce se bude opět demonstrovat za legalizaci.

[singlepic id=687 w=100 h=100 float=left]PRAHA – Nový trestní zákoník platný od 1. ledna letošního roku nepřinesl pro uživatele konopí nic převratného. Ačkoliv média celé Evropy informovala o legalizaci konopí v České republice, opak byl pravdou. Sice se u nás snížily tresty za držení nebo pěstovaní konopí a nakládání s touto drogou v malém množství se dostalo oproti loňskému roku na úroveň přestupku, situace ale jinak zůstala nezměněna.

Jakékoliv neoprávněné nakládání s konopím je trestné  a postižitelné vždy”,  napsaly společně začátkem roku ve svém tiskovém prohlášení Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti, Centrum adiktologie a Národní protidrogová centrála.

Občanské sdružení Legalizace.cz reaguje na přetrvávající prohibici marihuany v naší zemi pořádáním v pořadí již 13. ročníku Million Marihuana March – demonstrace za legalizaci konopí, která začne 8. května 2010 ve 13.hodin na Karlově náměstí v Praze a poté se průvodem přesune do parku Parukářka, kde bude pokračovat až do večerních hodin kulturním happeningem, na kterém mimo jiných umělců vystopí kapely Posmrtné zkušenostiPropaganja či DJ Pixie. Na pódiu vystoupí také řada hostů.  Kromě Jiřího X. Doležala nebo Kanaďana Ricka Simpsona, jenž proslul výrobou konopného výtažku, zde promluví i nemocní lidé užívající marihuanu k léčbě.

Demonstrace na vyjádření nesouhlasu s kriminalizací konopí si klade za cíl poukázat na novou drogovou legislativu, která i nadále diskriminuje  a upírá každému občanovi naší země jeho práva a svobody na vlastní zdraví deklarované Ústavou ČR.

“Prohibiční drogová politika České republiky podporuje černý trh s konopím a napomáhá drogovým mafiím k neuvěřitelným ziskům. Díky neochotě vlády přijmout větší odpovědnost za zatím nelegální omamné konopí v naší společnosti, neexistuje efektivní metoda kontroly původu a kvality marihuany. Předražené konopí, dostupné pouze na černém trhu, by se za rozumné legislativní úpravy mohlo stát nejen efektivním legálním lékem, ale i z daní vyplývajícím přínosem do státní pokladny.”, vytkl zákonodárcům Robert Veverka, mluvčí o.s. Legalizace.cz.

Sdružení Legalizace.cz nesouhlasí s přežitou konopnou politikou a jasně a srozumitelně žádá vládu o následující:

 • Legalizaci pěstování a držení konopí pro léčebné účely
 • Legalizaci pěstování a držení konopí pro osobní potřebu
 • Svobodu pěstovat konopí pro vědu a výzkum
 • Objektivně informovat veřejnost o konopí, jeho rizicích i pozitivních účincích

“Konopí je tradiční bylina, kterou lidstvo pro její léčivé účinky používalo po tisíceletí. Současná konopná legislativa neumožňuje lidem beztrestně pěstovat tuto rostlinu, která má potenciál zlepšit jejich zdraví a to s minimálními náklady. Staří a nemocní lidé užívající konopí nejsou společnosti nijak nebezpeční a neměli by být vystavováni policejní persekuci,” řekla k novému zákoníku Hana Gabrielová, místopředsedkyně Legalizace.cz.

“I přes nepříznivou situaci jsme se rozhodli podpořit všechny , kteří bylinu konopí hodlají využít pro zlepšení svého zdravotního stavu. V rámci akce “Semínka seniorům” poskytujeme nejen semínka, ale odpovídáme i na dotazy týkající se pěstování, léčby a konopné legislativy”, dodala Gabrielová.

Kontakty:

 • Robert Veverka, mluvčí Legalizace.cz, tel.: 773 691 561, mail: robert@legalizace.cz
 • Jiří Novák, předseda Legalizace.cz, tel.: 608 115 146, mail: jirka@legalizace.cz
 • Hana Gabrielová, místopředsedkyně Legalizace.cz, tel.: 777 027 012, mail: hanka@legalizace.cz

Hosté na MMM:

 • Jiří X. Doležal: Reflex
 • Michal Ruman: Občanské sdružení Konopa
 • František Písařík: ENCOD, mezinárodní situace
 • Jiří Stuna: chrudimský policista, zastánce a propagátor legalizace marihuany
 • Jakub Jančík: moderátor serveru Free-grower.cz
 • Filip Polívka (Kanada): Pacient s roztroušenou sklerózou
 • Rick Simpson (Kanada): Vynálezce léčivého výtažku z Konopí
 • Jana Budařová: Konopí je lék
 • Petr Ladislav Kodym: onkologický pacient užívající marihuanu k léčbě, stíhaný Policií ČR
Tisková zpráva ke stažení ve formátu pdf
Bližší informace  o demonstraci a happeningu na webu MMM2010

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno