Uruguay chce legalizovat i samopěstování

[singlepic id=1419 w=100 h=80 float=left]Samopěstování bude umožněno klubům a možná i jednotlivcům

Uruguayská vláda a vládnoucí strana Frente Amplio (Široká fronta) pokračují v přípravě zákona, který by měl regulovat prodej a spotřebu marihuany. Kromě pěstování a distribuce státem by měl umožnit také samopěstování, a to na úrovni klubů či kooperativ a pravděpodobně i jednotlivců. Státní pěstírny budou fungovat ve sklenících a prodej se bude realizovat ve speciálních obchodech.

Vypracování systému, který bude regulovat pěstování, distribuci a prodej marihuany, se ukazuje být komplexním úkolem. Původní vládní návrh, obsahující jediný článek, bude v parlamentu přepracován v detailní zákon. Zpočátku vláda počítala výlučně se státním marihuanovým monopolem, avšak během konzultací s poslanci přistoupila na možnost samopěstování, které bude v rukou členských klubů a s největší pravděpodobností bude umožněmo i jednotlivcům.

Generální sekretář Národní komise pro drogy (JND) Julio Calzada pro deník El País uvedl, že detaily ohledně samopěstování zatím nebyly přesně definovány, ale jisté je, že bude regulováno státem, který omezí počet povolených rostlin a určí povolené odrůdy. „Bude to kontrolované“, řekl Calzada. Naznačil, že nemusí jít o kontrolu policejní, ale spíše „agronomickou“. V současné době se pracuje na třech technických zprávách, které mají určit „nejlepší možný způsob“, jak samopěstování regulovat.

[singlepic id=1420 w= h= float=]Oblíbený uruguayský prezident José Mujica je velkým zastáncem legalizace konopí.

V minulých dnech navštívil Uruguay anglický expert Steve Rolles, který vládě doporučil nabídnout různé druhy marihuany, aby se vyhnula nabízení pouze slabších odrůd. To by mohlo vést k tomu, že by někteří uživatelé dále vyhledávali silnější odrůdy na černém trhu. Calzada uvedl, že nabídka odrůd bude ještě definována, ale že určitě budou nabídnuty různě silné odrůdy.
Již dnes je stanoveno, že marihuana by měla být prodávána v síti speciálních obchodů (mohou být jak státní, tak soukromé) podle kalifornského modelu a že pěstovat se bude ve sklenících, což má zajistit bezpečnost a zamezit únikům drogy a také vytvořit optimální podmínky pro rostliny. Dále bylo stanoveno, že k nákupu státní marihuany bude zapotřebí licence či průkaz, ovšem při zajištění odpovídající ochrany osobních údajů. Každý držitel průkazu bude oprávněn nakoupit 30 až 40 gramů marihuany měsíčně.

Předpokládá se, že konečný návrh by mohl být připraven do konce letošního roku.

 

Zdroje:  elpais.com.uy,  subrayado.com.uy

 

Překlad/Edit: Michal Řehák

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno