V amerických státech, kde je marihuana legální, ji teenageři kouří méně

Teenageři užívají marihuanu méně ve státech, kde byla legalizována. Vyplývá to ze studie provedené na Univerzitě v Montaně.

Zatímco celkově byl ve Spojených státech vysledován nárůst počtu mladých lidí, kteří tuto drogu užívají, ve státech, kde byla legalizována, byl naopak u teenagerů zaznamenán propad o 10 %. Podle Marka Andersona, který vedl výzkumný tým, by studie „měla pomoci potlačit obavy, že použití mezi mladistvými ve skutečnosti vzroste“, když dojde k legalizaci. Anderson vysvětluje, že je pro teenagery zpravidla složitější koupit marihuanu v lékárně než od dealera, což může tento pokles částečně vysvětlovat. Konopí prodávané legálně je navíc častěji dražší než to, které se prodává na ulici.

Výsledky potvrzují zjištění předchozí studie zveřejněné v prosinci, podle které se užívání marihuany mezi teenagery ve státě Washington snížilo od roku 2012, kdy byla legalizována. Zároveň jsou ale v rozporu s loňskou studií z Colorada, která po legalizaci marihuany žádnou změnu v užívání mezi mladistvými nezaznamenala.
Podle Andersona bude nutné pokračovat ve sběru dat a v následujících letech závěry znovu ověřit. Většina států legalizovala konopí relativně nedávno, změny se tak nemusely ještě projevit. Marihuanu pro lékařské využití legalizovalo 33 států USA, 10 států legalizovalo také rekreační využití. Ve všech státech ale zůstává nelegální prodej nezletilým.

Zdroj: wave.rozhlas.cz

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno