V Česku chybí léčebné konopí, mohli bychom ho přitom i vyvážet. Sobotka a Babiš hledají řešení před volbami

Pacienti nemají přístup ke konopí, v lékárnách není a českého dodavatele se zatím nepodařilo vybrat. Češi by přitom mohli vyvážet i do zahraničí. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i vicepremiér Andrej Babiš (ANO) se situaci snaží řešit půl roku před volbami. Jednání se povedou i o tom, jestli léčebné konopí hradit z veřejného pojištění.

Před třemi lety udělalo Česko velký skok. Země, kde byla marihuana nelegální, se stala jednou z mála, která povolila konopí pro léčebné účely nejen prodávat, ale i pěstovat.

O čtyři roky později ovšem v lékárnách pacienti na konopí nenarazí a státu se opakovaně nedaří najít tuzemského dodavatele. Škodí to pacientům a Česku uniká velký byznys.

„Jsme jediná země z těch necelých padesáti, která si zlegalizovala léčebné konopí a pak se jí podařilo dosáhnout stavu, kdy se k němu pacienti nemohou legálně dostat,“ říká lékař a poradce premiéra Tomáš Zábranský.

Půl roku před volbami chce problém začít řešit premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který zároveň předsedá vládní radě pro koordinaci protidrogové politiky.

„V následujících týdnech se uskuteční schůzky předsedy vlády s protidrogovým koordinátorem a s ministrem zdravotnictví, kde se budou posuzovat jednotlivé varianty a projednávat další postup,“ uvedl mluvčí vlády Martin Ayrer.

„Jen tři země v Evropské unii mají v zákoně povoleno pěstovat léčebné konopí. Brzy budou mít všichni povolený dovoz. A my můžeme být vývozci,“ říká národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.Výsledek obrázku pro voboril magazin legalizace

Každý týden se na něj obracejí zahraniční investoři, kteří chtějí s českým konopím proniknout na evropský trh. Tam se mohou podle odhadů točit až stovky miliard korun. „Já je ale nemám na koho odkázat, protože jsme zatím nikoho nevybrali. Pro nás je to buď obrovská příležitost, nebo možnost udělat velkou chybu. Nechápu, že to nevidíme,“ dodal Vobořil.

Export bude možný až po úpravě zákona, kterou je podle Zábranského i Vobořila možné stihnout do prázdnin. Češi by se tak mohli zapojit například do německého tendru na dodávku dvou tun konopí.

Státní ústav pro kontrolu léčiv už několikrát zrušil výběrové řízení na dodavatele pro české pacienty. Odborníci se shodují, že jedním z důvodů je ochota lékového ústavu vykoupit jen omezené množství rostliny odpovídající současné poptávce. Kdyby měli pěstitelé jistotu, že zboží prodají i v zahraničí, jejich ochota přihlásit se do výběrového řízení v tuzemsku by mohla vzrůst.

„Pokud tu má někdo konopí pěstovat kvůli tomu, že od něj lékový ústav vykoupí 20 kilo, tak to není rentabilní,“ říká Adam Vojtěch, který radí ministru financí a šéfovi ANO Andreji Babišovi v oblasti zdravotnictví.

Ten už kvůli nedostupnosti konopí koncem března psal ministru zdravotnictví Miloslavu Ludvíkovi (ČSSD). Babiš cestu vidí buď v legalizaci samopěstitelství, nebo v úhradě konopí ze zdravotního pojištění, která je zatím teoreticky možná jen v některých případech.

Výsledek obrázku pro pacienti magazin legalizace

Například VZP loni řešila jednu takovou žádost a zamítla ji. Možnostem úhrady se má také věnovat pracovní skupina v čele s premiérem.

Zatímco české konopí v minulosti stálo sto korun za gram, zahraniční, které má být dostupné během května, vyšlo na trojnásobek. Pokud to tak zůstane, bude si pro něj podle Zábranského do lékáren chodit jen pár stovek pacientů. „A to ne nutně těch, kterým toto léčivo nejvíce pomáhá,“ říká s tím, že pokud by se zavedla úhrada v takové výši, že pomůže i lidem v invalidním důchodu, pacientů může být až pět tisíc.

 

Zdroj: ihned.cz, text Lukáš Prchal, Markéta Šrajbrová

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno