V Kanadě vznikl marihuanový fond. Trh s léčebným konopím má zatím velikost sedm miliard dolarů

Výsledek obrázku pro kanada magazín legalizaceV Kanadě vznikl investiční fond, který se zaměřuje pouze na marihuanu. Investuje hlavně do kanadských a amerických firem, které vyrábí léčebné konopí. Konopný trh v Severní Americe měl v roce 2016 velikost téměř sedm miliard dolarů.

Do marihuany bude možné investovat na burze. V Torontu vznikl investiční fond, který bude nakupovat jen akcie firem, které podnikají „v marihuaně“, tedy ve výrobě a distribuci léčebného konopí pro zdravotnictví. V Kanadě už liberální vláda premiéra Justina Trudeaua navrhuje úplnou legalizaci užívání marihuany. Ta by měla začít platit od roku 2018. Zdravotnické využívání konopí je v zemi legální od roku 2001.

Trh za sedm miliard dolarů

Medical Marijuana Life Sciences ETF, jak se nový fond jmenuje, bude přímo investovat celkem do šestnácti firem, které jsou kotované na severoamerickém indexu Medical Marihuana Index. Jedenáct z nich jsou kanadské společnosti, zbytek má sídlo v USA a jedna firma je uruguayská. Největší z nich je společnost Aurora Cannabis, která jen loni získala od investorů přes 150 milionů dolarů.

Fond chce každé tři měsíce vyhodnocovat jejich výnosnost a bude podle toho upravovat svoje investiční portfolio.Výsledek obrázku pro zelené zlato magazín legalizace

Jen v Kanadě a Spojených státech měl v roce 2016 trh spojený s léčebným konopím tržby 6,7 miliardy dolarů, což je téměř třetinový nárůst. Podle odhadu společnosti Arcview Group může do roku 2021 trh s legálním konopím dosáhnout hodnoty 21,6 miliardy dolarů (přes půl bilionu korun).

„Jsme stále na začátku. I když už řada firem vydělává, je tu jedinečná příležitost pro dlouhodobý růst,“ uvedl Steve Hawkins, viceprezident společnosti Horizons ETF, která fond založila.

Horizons ETF na burze v Torontu provozuje přes sedmdesát specializovaných fondů, které spravují aktiva za sedm miliard dolarů. Za společností Horizont stojí korejská finanční skupina Mirae Asset, která spravuje aktiva za 90 miliard dolarů.

Kanada čeká od legalizace zisky na daních

Zemí, která je v tuto chvíli centrem konopného byznysu, je právě Kanada. To je také jedním z důvodů, proč vláda úplnou (tedy i rekreační) legalizaci podporuje. Studie CIBC World Markets v roce 2015 uváděla, že by kanadská ekonomika mohla po legalizaci ročně získat na daních až 3,5 miliardy kanadských dolarů (66 miliard korun).

Výsledek obrázku pro zelené zlato magazín legalizaceKanada už se v roce 2004 pokusila marihuanu úplně povolit. Nakonec od záměru ustoupila, hlavně na nátlak Spojených států. Nyní je konopí legální v několika amerických státech, jako první marihuanu úplně legalizoval stát Colorado. Na federální úrovni je ale v USA marihuana stále na seznamu zakázaných drog vedle heroinu nebo LSD.

Například v Německu vznikla vládní Konopná agentura, která hodlá začít pěstovat konopí pro lékařské účely. První úrodu očekává v roce 2019. Agentura připravuje výběrové řízení na zajištění produkce konopí v Německu, do něhož se mohou zapojit firmy z celé EU. Zatím mělo výjimku na užívání léčebného konopí v Německu asi tisíc pacientů.

V Česku teď konopí chybí

V Česku mohou nemocní užívat léčebné konopí od roku 2013. Pro jeho pěstování a vydávání v lékárnách jsou ale nastaveny velmi přísné podmínky. Konopí může pacient dostat jen na elektronický recept s omezením, předepisovat ho mohou jen někteří specialisté. Používá se jako podpůrná léčba pro závažné zdravotní potíže či onemocnění, jako je například chronická neutišitelná bolest, roztroušená skleróza nebo léčba HIV.

Momentálně je léčebné konopí v domácích lékárnách nedostupné. V Česku vypěstovaná marihuana společnosti Elkoplast došla už v lednu a Státní ústav pro kontrolu léčiv, který tuto léčbu řeší, zatím nevybral žádného jiného dodavatele.Výsledek obrázku pro kanada magazín legalizace Pokud se mu to v nejbližší době podaří, může být české konopí dostupné až na konci roku. Do té doby by mohli lékaři po schválení ministerstvem zdravotnictví předepisovat zahraniční konopí.

Marihuana z ciziny se k léčbě využívala už dříve, do Česka se dovážela z Nizozemska. Takové konopí ale bylo drahé, za gram pacienti platili 300 korun. Stejné množství českého konopí stojí stovku. Měsíčně si léčebné konopí vyzvedává asi 25 pacientů, na nové dávky si ale nyní musí počkat.

 

Zdroj: ihned.cz, text: Petr Zenkner, Simona Janíková

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno