V Německu roste zájem o lékařské konopí, počet jeho uživatelů stoupl o tisíce

Výsledek obrázku pro německo konopí magazín legalizaceNěmecké zdravotnictví platí pro pacienty tisíce konopných přípravků měsíčně.

Institut pro testování léčiv v Německu DAPI potvrdil, že od března do června bylo na lékařský předpis ve spolkových zemích pacientům vydáno celkem 10 600 přípravků obsahujících konopí nebo nezpracované květy konopí. Jejich počet vzrostl z 564 v březnu na 4921 v červnu. „Konopím se léčí stále více a více pacientů,“ potvrdil trend prezident Spolkové lékárnické komory Andreas Kiefer.

DAPI vycházela z dat zdravotního pojištění GKV, které má zhruba 90 procent obyvatel Německa. Množství vydaných přípravků je přitom ovlivněno tím, že v zemi není dostatek léčebného konopí, mnozí pacienti tak odcházeli z lékárny s nepořízenou. Od letošního 10. března mohou pacienti v Německu na lékařský recept bez doplatků získat léčebné konopí nebo jeho extrakt.

Gram sušené rostliny stojí pojišťovny zhruba 30 eur. Dříve se mohla v Německu léčit konopím asi tisícovka pacientů s výjimečným povolením a jen za své prostředky.

Německo odebírá léčebné konopí jen ze zahraničí, zejména z Nizozemska a z Kanady. Předpokládá se ale, že rostliny z domácí produkce budou k dispozici v roce 2019.Výsledek obrázku pro německo magazín legalizace

V Česku je léčebné konopí legální již od roku 2013, jsou ale problémy s jeho dostupností a pacienti je platí ze svého. I v období, kdy bylo v lékárnách dostupné české konopí za zhruba sto korun za gram, vydávaly lékárny nanejvýš čtyři desítky receptů za měsíc. Osmkrát větší Německo za červen vydalo 2200 receptů.

 

Zdroj: e15.cz, text: Adéla Čabanová

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno