Válka s konopím je prohraná, Británie by měla drogu legalizovat, tvrdí exministr

William Hague v době, kdy byl ministrem zahraničí. Foto: Profimedia.cz

Bývalý britský ministr zahraničí William Hague, jenž byl v letech 2006 až 2010 předsedou Konzervativní strany, způsobil v pondělí rozruch, když pravil, že vláda by měla změnit svou protidrogovou politiku. Ta je podle něj zastaralá a neúspěšná.

Hague volil v rozhovoru pro list The Daily Telegraph tvrdá slova, když prohlásil, že co se týká konopí, „válka s drogami je zcela a nezvratně prohraná“. Vyzval premiérku Theresu Mayovou, aby „provedla velkou změnu v protidrogové politice“.

„Myšlenka, že stát může marihuanu vytlačit z ulic a ze života lidí, je klamná. Konopí je všudypřítomné a rozkazy policii, aby bránila jeho užívání, jsou asi tak aktuální a relevantní, jako žádat armádu, aby obnovila impérium. Bitva skončila,“ uvedl Hague k boji s marihuanou. Současně dodal, že prodej konopí ve specializovaných obchodech by mohl přinést miliardy na daních a uvolnit ruce policii, aby se soustředila na jiné zločiny.

Hague zdůraznil, že stávající politika je zastaralá, přičemž zmínil případ 12letého epileptika Billyho Caldwella, který současnou diskusi rozpoutal. Pomohl mu olej z konopí. Musí na experimentální léčbu dvakrát denně docházet, ale pouze do té doby, než vyprší povolení na užití THC pro léčebné účely.

Vláda: Změny nejsou v plánu

Vládní zdroje ale uvádějí, že zmírnění protidrogové politiky není v plánu. Mayová v pondělí uvedla, že je potřeba řešit případy medicínského použití konopí, o kterém by ale měli rozhodovat výhradně lékaři. Současně ale sdělila, že tu byly „velmi dobré důvody, proč jsme nastolili zákony o konopí a dalších drogách, jež mají velký dopad na život lidí a na to nesmíme nikdy zapomenout“. Hague přitom zmínil, že mnohé země už daly souhlas s lékařským použitím konopí a že některé země umožnily jeho rekreační požívání, což je případ Kalifornie a schváleno to je už v Kanadě.

Předseda liberálních demokratů Vince Cable řekl, že dekriminalizace marihuany je „jasně krokem, který by se měl podniknout“. Veřejnost je ohledně tématu rozdělená, uvedl list Daily Mail. Pro stávající stav je 40 procent oslovených, legalizaci podporuje více než čtvrtina lidí a dekriminalizaci skoro čtvrtina.

POŠLI TO DÁL
Lukáš Hurýsek
Lukáš pracuje jako překladatel, novinář a editor. V rámci spolku Legalizace.cz působí jako správce webu, facebookového profilu a monitoruje drogovu problematiku v médiích. Kromě toho se podílí na tvorbě tiskových zpráv, překladů a dalších psaných materiálů. Mimo spolku píše pro magazín Legalizace, je autorem i překladatelem řady publikací a brožur o konopí a zastřešuje odbornou konferenci a veškeré překlady v rámci největšího konopného veletrhu na světě – pražského Cannafestu.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno

Buďte stále v obraze!

Chcete, aby vám každý týden přistály nejnovější zprávy ze světa legalizace až do schránky? Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje.
Nikdy neposíláme reklamu.